fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Nauka w skrócie

Podczas wykopalisk na terenie starożytnego miasta Perperikon, w skalnym masywie Rodopów, bułgarscy naukowcy odkryli miecz z brązu z XIII–XII wieku p.n.e. Zdaniem odkrywcy prof. Owczarowa takie miecze używane były w czasach wojny trojańskiej. Poza tym archeolodzy odnaleźli na tym stanowisku glinianą figurkę mężczyzny, wykonaną pod koniec epoki kamienia, około 6000 lat temu. Taka figurka mogła być używana przez szamanów do magicznych rytuałów uzdrawiających.
Planowany na 23 października start wahadłowca Discovery może się opóźnić z powodu drobnych uszkodzeń warstwy izolacyjnej, wykrytych w trzech miejscach na skrzydłach. Usterka w systemie hamulcowym, wykryta jeszcze w połowie września, już została naprawiona. Ostateczną decyzję o terminie startu inżynierowie NASA podejmą prawdopodobnie w najbliższy wtorek. Gdyby nie doszło do startu w tym miesiącu, najbliższy dogodny termin wypada dopiero 6 grudnia.
Rico Stecher, paleontolog amator, odnalazł ślady gigantycznego dinozaura żyjącego 200 milionów lat temu. Odciski mają średnicę 60 cm. Zwierzę miało sześć metrów długości i dwa wysokości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA