fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

FAM chce być liderem polskiego cynkowania

Firma FAM Cynkowanie Ogniowe zakończyła budowę zakładu w Rawie Mazowieckiej, dzięki czemu jej moce produkcyjne wzrosną niemal dwukrotnie. Inwestycja kosztowała 26 mln zł.
Uroczyste otwarcie nastąpi co prawda w listopadzie, ale nowa cynkownia już zaczęła działać. – To najnowocześniejszy obecnie obiekt w Polsce przeznaczony do cynkowania ogniowego. Do pełnych zdolności produkcyjnych, wynoszących 32 tys. ton rocznie, dojdziemy w przyszłym roku – zapowiada w rozmowie z „Rz" prezes grupy FAM Piotr Janczewski. Na początku w cynkowni zbudowanej na terenie podstrefy Rawa Mazowiecka Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie pracowało ok. 60 osób. W przyszłym roku liczba ta ma przekroczyć 100.
W grupie FAM to właśnie biznes cynkowniczy jest najbardziej dochodowy, o rentowności operacyjnej przekraczającej 20 proc. Dlatego już dziś planowane są dalsze inwestycje w Rawie Mazowieckiej. W przyszłym roku kosztem 3 – 4 mln zł powstanie tam malarnia proszkowa, a w następnej kolejności linia do cynkowania drobnych elementów (np. śrub czy nitów). To segment rynku, na którym FAM nie jest dziś w ogóle obecny. Spółka myśli także o akwizycjach (niedawno przejęła za ponad 40 mln zł firmę MetalplastSystem).
FAM nie wyklucza ekspansji zagranicznej. – Najbardziej interesują nas dziś rynki Rumunii i Bułgarii. W Czechach i na Słowacji branża jest już zdominowana przez firmy niemieckie – mówi prezes Janczewski.
FAM Cynkowanie Ogniowe w drugiej połowie 2008 r. ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Wartość emisji ma przekraczać 50 mln zł. Pozyskane pieniądze posłużą m.in. do dalszej konsolidacji bardzo rozdrobnionej dziś branży. Pierwsze skrzypce grają w niej FAM oraz PolimexMostostal Siedlce, który w najbliższych miesiącach zamierza uruchomić nową cynkownię w Częstochowie. Udział w rynku każdej z tych firm wynosi jednak zaledwie 6 – 7 proc.
Nie ma szczegółowych danych dotyczących wartości rodzimego rynku cynkowniczego, ale na podstawie przychodów głównych graczy można ją szacować na 1,2 mld zł.
Tegoroczne przychody grupy FAM powinny przekroczyć 200 mln zł (w ub. r. wyniosły 140 mln zł). W 2008 r. sprzedaż ma wynieść ponad 250 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA