fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Recenzja płyty ambientność kolektywu terenNowy

www.terennowy.info
materiały prasowe
"Ambientność", kolektywu "terenNowy" to udana symbioza etnicznego instrumentarium, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki
W muzyce ważne są dla mnie głównie dwie kwestie. Pierwszą jest dźwiękowa przestrzeń, pozwalająca swobodnie unosić się nad ziemią, druga to bardziej realny sposób odbioru, związany z działalnością koncertową zespołu. Niestety, połączenie tych dwóch rzeczy dla wielu twórców stanowi przeszkodę nie do pokonania. Inaczej jest w przypadku Ambientności.
[wyimek] [link=http://www.megatotal.pl/]www.megatotal.pl[/link][/wyimek]
Zglobalizowany świat i coraz większa ingerencja w nasze życie nowych technologii z każdym dniem oddalają Nas od tego co pierwotne i związane z naturą. Projekt terenNowy, będący twórczym kolektywem osób kreatywnie reagujących na bodźce zewnętrzne próbuje forsować trend powrotu do organiczności uczuć, takiej małej, autonomicznej przestrzeni emocji i percepcji świata. Wspomniana Ambientność to efekt działań jednej z sekcji projektu, nazwanej terenNowy.live.
Płyta to zapis koncertu wspomnianego kolektywu, który odbył się pod koniec 2009 roku w warszawskim klubie Dobra Karma podczas cyklu Ambientność, czyli ambiwalencja tendencji estetycznych. Nazwa dość zawiła, jednak po przesłuchaniu krążka staje się nieco bardziej czytelna dla niektórych słuchaczy.
Ambient, czyli w dużym uproszczeniu muzyka tła, nie jest łatwa do opisania. W zasadzie przeciętny słuchacz mógłby stwierdzić, że nie jest to muzyka, lecz zwykłe dźwięki. Prawda natomiast jest całkowicie różna. Ilość emocji, perspektywa wizualnych skojarzeń i wspomniana przestrzeń potrafią wywrzeć na słuchaczu niesamowite wrażenia.
[wyimek][link=http://www.terennowy.info/ambientnosc.html]http://www.terennowy.info/ambientnosc.html[/link][/wyimek]
Ambientność to udana symbioza etnicznego instrumentarium, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki, osadzona w ekosystemie profesjonalistów, pasjonatów i… marzycieli. Jednak nie można zapominać, że jest to również zapis emocji pobudzanych ze sceny a wydobywających się z gardeł publiczności. Rzecz jasna nie są to krzyki czy owacje towarzyszące wielkim, stadionowym imprezom. Wszystko zamyka się w małej, mistycznej świątyni dźwięku.
[i]Autor, Michał "Madur" Madura to 22-letni radiowiec z Krakowa, dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny studenckiego Radia17, współorganizator muzycznej imprezy DachOOFka Festival. Michał Madura jest jednym z nominowanych w krakowskim plebiscycie [link=http://www.mmkrakow.pl/11648/2011/1/21/nadziei-mojego-miasta-czas-na-glosowanie]"7 Nadziei Mojego Miasta"[/link].[/i]
[ramka] KONKURS:
Dla naszych czytelników mamy 4 płyty.
Wygrają 4 pierwsze zgłoszenia na adres [mail=kultura@rp.pl]kultura@rp.pl[/mail] z linkiem do zamieszczonej na rp.pl wybranej recenzji płyty. W tytule mejla proszę wpisać "Ambientność".
Start konkursu: poniedziałek, 31 stycznia, godz. 12.30.
[b]Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogą elektroniczną. Dziękujemy za udział w konkursie :)[/b]
[link=http://www.facebook.com/pages/Serwis-Kulturalny-rppl/140157390741]Zostań fanem serwisu na Facebooku[/link] [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA