fbTrack

Podatki

Będzie 7-proc. VAT na mieszkania i domy

Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą definicję budownictwa społecznego.
Dzięki temu także po 1 stycznia 2008 r. sprzedaż mieszkań o powierzchni do 150 mkw. i domów nie większych niż 300 mkw. będzie opodatkowana 7-proc. VAT.
Zyskają także osoby kupujące większe nieruchomości. Zapłacą bowiem VAT według 22-proc. stawki nie od całej ceny, tylko od części przypadającej na powierzchnię przekraczającą ustalone limity. Trzeba mieć nadzieję, że Senat nie wniesie żadnych poprawek, bo nowelizacja musi wejść w życie do końca tego roku. Wtedy mija wynegocjowany okres przejściowy pozwalający Polsce na stosowanie 7-proc. stawki VAT na domy i mieszkania. Dyrektywa pozwala jednak krajom członkowskim wprowadzić preferencyjną stawkę na budownictwo mieszkaniowe, bo pozostawia swobodę w sposobie zdefiniowania tego pojęcia.
Przyjęta nowelizacja zawiera także inne zmiany. Przede wszystkim bezterminowo przedłuża możliwość ubiegania się o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Z dniem wejścia Polski do UE stawka na nie wzrosła z 7 do 22 proc. Początkowo planowano, że przepisy te będą obejmować tylko wydatki poniesione do końca 2007 r. Teraz zdecydowano, że ulga ta będzie obowiązywać także później. Przyjęta zmiana ustawy o VAT przewiduje także podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego. Obecnie mogą z niego korzystać podmioty, których wysokość sprzedaży nie przekracza równowartości 10 tys. euro. Od 1 stycznia przyszłego roku limit ten ma wynosić 50 tys. zł. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL