Podatki

Będzie niższa stawka na mieszkania i domy

Nowe mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 120 mkw. będą opodatkowane 7-proc. stawką VAT także po 1 stycznia 2008 r. To samo dotyczy domów jednorodzinnych, które nie mają więcej niż 220 mkw.
Wynika to z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Preferencyjna stawka będzie stosowana także przybudowie noclegowni, domów dla bezdomnych i hospicjów oraz domów pomocy społecznej. Niższym podatkiem będzie opodatkowana również wymiana okien i drzwi wejściowych w budynkach wielomieszkaniowych i domach jednorodzinnych. Obejmie on także remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych, np. dachów, instalacji lub klatek schodowych. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, 7-proc. stawka ma być stosowana m.in. w przypadku remontów przyłączy, fundamentów czy elewacji budynku.
Deweloperzy nie będą mogli z niej skorzystać przy sprzedaży: garaży, miejsc parkingowych, obiektów rekreacyjnych (basenów, siłowni) oraz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zastosują jej także osoby budujące tzw. systemem gospodarczym. Do nich skierowane są przepisy umożliwiające odzyskanie części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku. Zwrot VAT miał obejmować tylko wydatki poniesione do końca tego roku. Projekt zmienia to i przewiduje jego bezterminowe stosowanie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL