fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Jedna hipoteka obejmie kredyt i odsetki

Hipoteka to jedyna forma zabezpieczenia na nieruchomości kredytów oraz innych wierzytelności.
W praktyce jej ustanawianie wcale nie jest proste. Rząd przyjął więc wczoraj projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Zgodnie ze zmianami, jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć kwotę główną kredytu oraz odsetki. W tej chwili bywa z tym różnie. Niektóre sądy wpisują do ksiąg wieczystych dwie hipoteki - jedną na kwotę główną kredytu, a drugą na odsetki. Są jednak i takie sądy, które odmawiają ustanowienia hipoteki na odsetki.
Projekt przewiduje ponadto, że nie trzeba będzie korygować wpisu odsetek do hipoteki tylko dlatego, że zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Pod warunkiem jednak, że odsetki te nie przekroczą limitu określonego we wpisie. Hipoteką kaucyjną można będzie także zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność przyszłą. Jest to ważna zmiana dla banków oraz firm. Często banki otwierają przedsiębiorcom jedną linię kredytową, w ramach której udzielają wielu kredytów albo świadczą innego rodzaju usługi, np. udzielają gwarancji bankowej. Tymczasem zasadą jest, że jedną hipoteką zabezpiecza się jedną wierzytelność. Przy każdym nowym kredycie bank powinien więc żądać ustanowienia nowej hipoteki. W praktyce często omija się ten przepis, ale budzi to poważne wątpliwości prawne. Projekt sankcjonuje więc dzisiejszą praktykę. Wszystkie projektowane zmiany mają znacznie ułatwić obrót gospodarczy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA