fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Ruszy tani wykup mieszkań lokatorskich

Od 31 lipca 2007 r. spółdzielcy będą mogli tanio wykupić mieszkania lokatorskie, niektóre nawet za kilka złotych. Dzisiaj prezydent podpisał umożliwiającą to nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Z atrakcyjnych zasad wykupu skorzysta przeszło 900 tys. posiadaczy lokatorskiego prawa do mieszkania. Za wykup mieszkania na pełną własność zapłacą kwotę nominalnej wartości kredytu lub dotacji przypadającej na ich lokal (jeżeli spółdzielnia z nich korzystała). Nie będą to wysokie sumy - od kilku do kilkuset złotych.
Według nowych zasad będą rozpatrywane także wnioski o wykup złożone przed 31 lipca. Władze spółdzielni mają na ich na rozpatrzenie trzy miesiące. Z taniego wykupu nie skorzystają osoby, których mieszkania wybudowano ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Nowelizacja wprowadza zakaz ustanawiania nowych własnościowych praw do lokali. Nie będzie można budować takich lokali ani też przekształcić w tę formę lokatorskiego prawa do lokalu. Jest od tego jeden wyjątek. Wiele spółdzielni budowało mianowicie na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym i nie mogą przenosić własności mieszkań, dopóki go nie uporządkują. Nowelizacja przewiduje wyjście z sytuacji. Lokatorzy mieszkań w budynkach położonych na takim gruncie będą mogli do 31 grudnia 2010 r. występować do spółdzielni o przekształcenie prawa lokatorskiego wprawo własnościowe (dotyczy to też praw do miejsc postojowych w garażu). Zapłacą oni tyle samo co osoby występujące o pełną własność po 31 lipca. Takie mieszkanie będą mogli sprzedać, przekazać rodzinie, ale jego właścicielem pozostanie spółdzielnia. Od 31 lipca spółdzielcy, którzy zdecydują się na przekształcenie mieszkania własnościowego na pełną własność, muszą spłacić wszystkie koszty związane z jego budową i ewentualne zadłużenie z tytułu opłat za mieszkanie (art. 17 ust. 1 ustawy). Do tej pory spółdzielnie często obciążały wykupujących częściową spłatą pożyczek zaciągniętych na docieplanie bloków (lub inne prace modernizacyjne), a także kredytów zaciągniętych na remont. Teraz to się skończy. Na bardzo podobnych zasadach status lokalu mogą zmienić najemcy lokali użytkowych, pracowni artystycznych oraz garaży. Ale nie wszyscy, tylko ci, którzy pokryli całość kosztów ich budowy (albo ich poprzednicy prawni). Oni też nie zapłacą za remonty oraz modernizację. Poza tym każdy, kto zdążył wcześniej zmienić status swojego lokalu z lokatorskiego, otrzyma swoistą rekompensatę za to, że zapłacił drożej za przekształcenie. Ma to być zwolnienie z wpłat na fundusz remontowy. A to dlatego, że dotychczas pieniądze z przekształceń trafiały właśnie na ten fundusz. Na takie zwolnienie z wpłat na fundusz musi się jeszcze zgodzić walne zgromadzenie spółdzielni. Jeżeli podejmie uchwałę w tej sprawie, spółdzielca nie będzie wpłacał pieniędzy na fundusz remontowy, dopóki nie wyczerpie się kwota, którą zapłacił za wykup. Ta możliwość dotyczy jednak tylko tych, którzy zmienili status mieszkania z lokatorskiego na własnościowy po 23 kwietnia 2001 r. (czyli po wejściu w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Szacuje się, że takich osób jest ok. 300 tys.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA