Pracodawcy, którzy zdecydowali się na finansowanie programu emerytalnego dla swoich pracowników w ramach tzw. trzeciego filara, mogą mieć problemy z fiskusem. Okazuje się, że płacone przez nich składki nie są kosztem uzyskania przychodu
Chodzi o pracownicze programy emerytalne w formie grupowego ubezpieczenia nażycie pracowników. Mogą być one tworzone i działają na podstawie przepisów ustawy z20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207). Ta ustawa przewiduje, że program może być prowadzony w kilku formach, m.in. "umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia nażycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym".[srodtytul]Urzędnicy kwestionują [/srodtytul]Spółka, w której pracuje nasz czytelnik, zawarła taką właśnie umowę z zakładem ubezpieczeń. Umowa została zarejestrowana przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych i wpisana do rejestru programów pracowniczych. Spółka jako pracodawca zobowiązała się do odprowadzania składki wwysokości7 proc. wynagrodzenia uczestnika programu. Została zapewniona o tym, że opłacone składki może wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. N...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.