Jak liczyć koszty, gdy część zapłaty jest wolna od podatku

Zlecając pracę inne osobie, zleceniodawca liczy 20-procentowe koszty uzyskania nawet od tej części przychodu (dochodu), która jest wolna od podatku. Co innego, gdy wylicza podstawę opodatkowania
[b]- Zawarliśmy umowę-zlecenie z osobą, która - żeby ją wykonać - będzie musiała wyjechać do innego miasta. Umówiliśmy się, że wypłacimy jej diety i zwrócimy koszty podróży prywatnym samochodem - oczywiście w granicach zwolnienia tych kwot od podatku dochodowego. Jak mamy obliczyć 20-procentowe koszty uzyskania przychodu? Czy od całości wynagrodzenia, czy tylko od tej części, która jest opodatkowana?[/b] -pyta czytelnik DF.Koszty uzyskania przychodu należy obliczyć od całego przychodu, czyli również od tej części wynagrodzenia, która jest zwolniona od podatku (tj. także od diet i zwrotu kosztów przejazdu przez zleceniobiorcę prywatnym samochodem). 20-procentowe koszty oblicza się bowiem od uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jest to zatem pojęcie szersze, w ramach którego mieszczą się również dochody wolne od podatku.Za wliczaniem ich do podstawy, od której oblicza się 20-procentowe koszty, prze...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL