Zatrudniony z krótkim stażem nie traci na pensji za urlop

Wybierającemu się na wypoczynek w pierwszym miesiącu zatrudnienia wynagrodzenie za urlop liczymy od pieniędzy należnych za czas faktycznie przepracowany. Podstawy wymiaru nie uzupełnimy do kwoty przysługującej za cały miesiąc
- Gdy zatrudniony idzie na urlop w pierwszym miesiącu nowej pracy, podstawę wymiaru płacy za urlop ustalamy na podstawie pensji za czas faktycznie przez niego przepracowany. Dlaczego nie uzupełniamy go do wynagrodzenia, jakie by uzyskał za cały miesiąc, jak to jest przy zasiłku chorobowym? Przecież pracownik na tym traci - pyta czytelnik DF.To nieprawda. Chodzi o zasadę określoną w § 11 ust. 2 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w takiej sytuacji podstawę wymiaru stanowią zmienne składniki poborów za okres nie dłuższy niż miesiąc, należne za czas faktycznie przepracowany. To odstępstwo od reguły ustalania jej na podstawie ruchomych składników w wysokości wypłaconej podczas trzech, a nawet 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia wypoczynku.Tak ustaloną...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL