fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Wzrosną renty dla rodzin żołnierzy poległych w pokojowych misjach

Polscy żołnierze, którzy ucierpią podczas zagranicznej służby w siłach pokojowych, mogą liczyć na lepsze traktowanie w polskich szpitalach. Rodziny tych, którzy zginęli, dostaną wyższe świadczenia.
Gdy z misji irackiej ewakuowano 133 rannych lub chorych żołnierzy, nie mogli oni liczyć na specjalne traktowanie. Po zmianach w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej przyjętych wczoraj przez Sejm żołnierze i pracownicy wojska, którzy podczas pełnienia służby poza granicami Polski zostali ranni lub zachorowali, uzyskają szybszy - poza kolejnością - dostęp do opieki zdrowotnej. Nie będą musieli czekać na niezbędne zabiegi. Będą traktowani tak jak inwalidzi wojenni i wojskowi oraz ich rodziny. Otrzymają bezpłatne leki i środki ortopedyczne. Aby skorzystać z tych uprawnień, będą musieli się zwrócić do wskazanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej jednostki organizacyjnej o wystawienie legitymacji. Jej wzór zostanie określony przez ministra obrony narodowej po wejściu nowych przepisów w życie.
Przygotowana przez rząd zmiana przepisów ma na celu także podwyższenie rent przysługujących rodzinom żołnierzy, którzy polegli podczas misji zagranicznych. Dotychczasowe świadczenia wypłacane rodzinom żołnierzy zawodowych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin wynosiły dla jednej osoby 85 proc. uposażenia przysługującego żołnierzowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Dla dwóch lub więcej członków rodziny świadczenie to wynosi odpowiednio 90 i 95 proc. uposażenia żołnierza. Teraz świadczenia te mają wzrosnąć do 100 proc., bez względu na liczbę uprawnionych.
Wzrośnie także świadczenie wypłacane rodzinie żołnierza niezawodowego na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych. Po zmianach zaproponowanych przez rząd będzie ona mogła liczyć na 1775,89 zł renty, czyli 100 proc. podstawy wymiaru tego świadczenia. Obecnie świadczenie wynosi 70 proc. tej kwoty dla jednego członka rodziny. Gdy prawo do tego świadczenia mają dwie osoby, to dostają 75 proc. tej kwoty, gdy takich osób jest więcej, mają prawo tylko do 85 proc. tego świadczenia.
W zamyśle rządu podniesione świadczenia mają zrekompensować rodzinom żołnierzy, którzy polegli poza granicami Polski, utratę często jedynego żywiciela.
Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafi teraz do Senatu. Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Choć w ostatnim czasie zmniejszyła się liczba żołnierzy w Iraku, Polska nadal jest jednym z państw najbardziej zaangażowanych w misjach pokojowych. Dla przykładu, w najbliższym czasie około 900 żołnierzy wzmocni oddział służący w Afganistanie. Zmiany zaproponowane przez rząd przewidują zapewnienie im ekspresowego dostępu do opieki zdrowotnej.
Źródło: Dowództwo Operacyjne WP
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA