fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Coraz więcej Polaków decyduje się na Holandię

W kolejnym odcinku cyklu o zasadach, na jakich mogą zatrudnić się za granicą Polacy, przedstawiamy Holandię. W ostatnich miesiącach masowo zaczęli wyjeżdżać tam nasi rodacy. Od 1 maja nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę
Większość Polaków znalazła w Holandii zatrudnienie w rolnictwie i budownictwie. Można ich spotkać na farmach kwiatowych, w szklarniach, przy zbieraniu owoców i warzyw, w przetwórstwie owocowo-spożywczym. Nie mniejszą popularnością cieszą się nasi hydraulicy, ślusarze, elektrycy czy murarze. Rynek holenderski potrzebuje też coraz więcej lekarzy i pielęgniarek.
Zainteresowaniem Polaków cieszy się również praca sezonowa.
Umowa o pracę musi być sporządzona na piśmie i zawierać co najmniej: nazwisko i adres pracodawcy, miejsce i rodzaj wykonywanej pracy, stanowisko, wysokość wynagrodzenia i terminy zapłaty, okresy obowiązywania umowy i wypowiedzenia, ewentualnie długość okresu próbnego (nie może przekraczać dwóch miesięcy), prawo do urlopu i jego wymiar.
Warto pamiętać, że holenderski pracodawca nie może zwolnić pracownika bez podania przyczyn. Musi zatem wykazać, że zwolnienie było uzasadnione.
Minimalne wynagrodzenie w Holandii wynosi 1273 euro miesięcznie. Ale w praktyce np. w budownictwie czy transporcie jest to ponad 2 tys. euro. W opiece zdrowotnej zarabia się ok. 1900 euro.
Legalne zatrudnienie ma też tę zaletę, że gwarantuje dochód na wypadek choroby. Pracodawca musi bowiem wypłacać choremu co najmniej 70 proc. jego pensji.
Prawo do urlopu nabywa się w Holandii już w trakcie roku. Jego wymiar to czterokrotność liczby dni pracy w tygodniu. Najczęściej wynosi on 20 dni. Za czas wypoczynku przysługuje normalne wynagrodzenie, a dodatkowo minimalny dodatek urlopowy odpowiadający 8 proc. dochodów.
Czas pracy w Holandii nie może przekroczyć 10 godzin w trakcie jednej zmiany i 45 godzin na tydzień. Na dobę przysługuje 11-godzinny odpoczynek, który może być raz w tygodniu skrócony do 8 godzin.
Podatek dochodowy płacony w Holandii może wynieść nawet 52 proc. W wypadku naszych rodaków zdarza się to jednak rzadko, gdyż dotyczy najwyższych wynagrodzeń. W praktyce płacą oni ok. 30 proc. zaliczki, a na koniec roku muszą rozliczać się w Polsce.
Więcej informacji na ten temat m.in. pod adresami: www.hollandcontracting.pl, www.pracaholandia.com
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA