Odsetki opodatkowane tak jak dywidenda

Wypłacając osobie fizycznej odsetki od zaległej dywidendy, spółka powinna potrącić od nich zryczałtowany 19-proc. podatek
-W wyniku wygranej sprawy sądowej spółka w 2006 r. wypłaciła mi zaległą dywidendę wraz z odsetkami. Od dywidendy pobrano zryczałtowany podatek, natomiast odsetki wypłacono bez potrącenia jakiegokolwiek podatku. Po zakończeniu roku dostałem od spółki jedynie PIT-8C z wykazanym przychodem z odsetek. Czy spółka postąpiła prawidłowo? Jeśli tak, to zamiast podatku w wysokości 19 proc. będę musiał oddać fiskusowi aż 40 proc., bo w grę wchodzi znaczna kwota - pisze czytelnik DF.Dla sposobu opodatkowania odsetek od dywidendy decydujące jest to, do jakiego źródła przychodów je zakwalifikujemy - czy jest to przychód z innych źródeł, jak uznała spółka, czy też przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), do którego zaliczane są m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W tym ostatnim wypadku chodzi o takie przychody, których podstawą uzyskania są u...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL