Pracownik się uczy, ale co z podatkiem

Czy pracodawca ma potrącić podatek, gdy pokrywa pracownikowi opłaty za naukę, koszty podręczników i inne wydatki związane z dokształcaniem? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie zatrudniony doskonali swoje umiejętności, a czasem także - czy dostał skierowanie z zakładu pracy
Czy dopłacając pracownikowi do jego szkolenia, mamy potrącić podatek dochodowy? - pyta czytelniczka DF.Żeby odpowiedzieć na tak ogólne pytanie, musimy przede wszystkim wiedzieć, czy:- pracownik dokształca się w formach szkolnych, czy pozaszkolnych,- pracownik dokształca się na podstawie skierowania pracodawcy, czy bez tego skierowania. Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, możemy przejść do kwestii podatkowych. Bo przepis podatkowy jest w tej mierze dość ogólny.Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sk...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL