Prezes może podróżować w interesach na koszt spółki

Spółki pokrywają koszty podróży służbowych członków zarządu niebędących pracownikami. Mogą być jednak wątpliwości, jakie są tego podatkowe skutki - u spółki i u członka zarządu
Czy wydatki związane z podróżą służbową prezesa zarządu spółki z o.o., takie jak nocleg i gastronomia, są kosztem uzyskania spółki podatkowym i księgowym, czy tylko księgowym? Czy jest to przychód prezesa do opodatkowania? - pyta czytelnik DF.Jeśli chodzi o koszty spółki, to ponieważ nie ma przepisu szczególnego, który by regulował taką sytuację, musimy pamiętać o ogólnej zasadzie: aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów podatkowych, musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów i nie może być wyłączony z takich kosztów na mocy art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop).Do niedawna niektóre organy podatkowe żądały, by spółka udowodniła, że koszty delegacji miały bezpośredni wpływ na uzyskany przez nią przychód, tj. że "w wyniku wyjazdu powstał przychód niemożliwy do uzyskania bez jego odbycia" (tak np. Małopolski Urząd Skarbowy w piśmie z 19 maja 2005 r., PD-2/423-24/...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL