fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Laureaci apelują o zniesienie podatku VAT od bezpłatnych porad prawnych

W środku laureatka Krystyna Domagalska; z lewej strony Andrzej Kurowski, wyróżniony w konkursie, oraz Zenon Klatka, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych; z prawej strony: Artur Zawadowski, wyróżniony w tej edycji, oraz Andrzej Duda, wiceminister sprawiedliwości
Nieznane, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Radca prawny Krystyna Domagalska, od lat udzielająca bezpłatnych porad prawnych, zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu Prawnik Pro Bono. Wyróżnienia otrzymali dwaj inni radcy: Andrzej Kurowski z Olsztyna oraz Artur Zawadowski z Warszawy
-Rolą prawnika jest niesienie pomocy innym. Ich przykładem są wyróżnieni w dzisiejszym konkursie. Mam nadzieję, że takich osób będzie coraz więcej -mówił Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, podczas wczorajszej gali konkursu Prawnik Pro Bono w siedzibie "Rzeczpospolitej".
To już czwarta edycja konkursu. Jego organizatorem jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a patronuje mu "Rzeczpospolita".
Konkurs promuje prawników pomagających osobom oraz organizacjom, których nie stać na płatną pomoc prawnika, lub swoją wiedzą służących innym.
Prawnikiem Pro Bono 2006 r. została Krystyna Domagalska. Wyróżnienia otrzymali: Andrzej Kurowski oraz Artur Zawadowski. Wszyscy są radcami prawnymi czynnymi zawodowo.
Andrzej Kurowski mieszka w Olsztynie. W liceum stracił wzrok, mimo to zdał maturę i ukończył prawo, a w 1978 r. zdobył uprawnienia radcy prawnego. Prowadzi kancelarię prawną, specjalizuje się m.in. w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych.
Od prawie 30 lat kieruje telefonem zaufania Anonimowy Przyjaciel. Działa w Polskim Związku Niewidomych.
Artur Zawadowski mieszka i pracuje w Warszawie. Ma uprawnienia polskiego radcy prawnego oraz amerykańskiego adwokata. Jest partnerem w kancelarii Weil Gotshal & Manges.
Specjalizuje się m.in. w prawie handlowym, doradza w dziedzinie inwestycji kapitałowych. Jego kancelaria jest związana z fundacją Ashoka, wspierającą organizacje pozarządowe. Za jej pośrednictwem pomógł 17 różnym stowarzyszeniom i fundacjom.
-Ludzie powinni nawzajem sobie pomagać na tyle, na ile potrafią - uważa laureatka Krystyna Domagalska. - Potrzebne jest jednak wsparcie finansowe ze strony państwa, dzięki któremu moglibyśmy dotrzeć do jak największej grupy potrzebujących.
Artur Zawadowski zaapelował natomiast o zniesienie VAT od bezpłatnych porad prawnych. Zdecydowanie ułatwiłoby to - jego zdaniem -prowadzenie działalności charytatywnej, a jednocześnie zachęciłoby innych. Do ich głosów przyłączył się Stanisław Rymar. - Wielokrotnie zwracaliśmy się do ministra finansów o zwolnienie z tego podatku, na razie bezskutecznie -powiedział.
Obecny na wczorajszej gali wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda obiecał, że Sejm zajmie się jak najszybciej projektem ustawy, który stwarza system bezpłatnego poradnictwa na etapie przedsądowym. Obiecał także, że spróbuje poczynić kroki w kierunku zniesienia VAT od bezpłatnych porad prawnych.
W dwóch pierwszych edycjach zwyciężyli sędziowie w stanie spoczynku. Pierwszym Prawnikiem Pro Bono został Stefan Styranowski z Olsztyna, a drugim - Wiesława Mroczek z Głogowa. W ubiegłorocznej edycji laur zwycięzcy otrzymał adwokat Bogumił Jopkiewicz z Kielc.
- Zenon Klatka, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych
- Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich
- Wiesława Mroczek, sędzia w stanie spoczynku, laureatka drugiej edycji konkursu
- Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
- prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego
- Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego
- Szczepan Styranowski, sędzia w stanie spoczynku, laureat pierwszej edycji konkursu
- prof. Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
- Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
- prof. Andrzej Zoll, były rzecznik praw obywatelskich
Mieszka w Przemyślu. Prowadzi własną kancelarię. Jest jedną z założycielek Biura Porad Obywatelskich w Przemyślu. Od ponad dziesięciu lat w każdy poniedziałek udziela w siedzibie tego biura bezpłatnych porad z każdej dziedziny prawa. Najwięcej jednak z ubezpieczeń społecznych, emerytur, rent, prawa rodzinnego. Przygotowuje także pisma procesowe, skargi, w rzadkich wypadkach reprezentuje przed sądem. Z jej pomocy skorzystało do tej pory 18 tys. osób.
Pomaga także bezrobotnym, ucząc ich, jak założyć własną działalność gospodarczą, przebrnąć przez problemy prawne, zdobyć środki. Prowadziła również szkolenia dla organizacji pozarządowych. Dzieli się z nimi swoją wiedzą, jak przygotować statut, uzyskać środki unijne oraz nie pogubić się w przepisach podatkowych.
Od 1997 r. do 2003 r. pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Centrum Informacji Społecznej w Przemyślu. Była także ekspertem prawnym Towarzystwa Walki z Kalectwem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA