Nauka

Rośliny mają wspólnych przodków

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Wszystkie rośliny mają wspólnych przodków. Do takiego wniosku doszli naukowcy francuscy z INRA - Institut Ntional de la Recherche Agronomique w Clermont-Ferrand.
Z badań francuskich naukowców wynika, że istnieli - dosłownie - dwaj przodkowie: Jeden miał pięć chromosomów i od niego wywodzą się zboża, jak choćby ryż czy kukurydza (jednoliścienne, Monocotyledones) oraz drugi z siedmioma chromosomami, który dał początek warzywom i drzewom (dwuliścienne, Dycotyledones).
Każdy z tych przodków dysponował około 10 000 genów „założycielskich". Te geny powieliły się około 65 milionów lat temu, gdy rośliny musiały się przystosować do dużych zmian środowiska zachodzących w tym okresie. „Fuzja" (reorganizacja) chromosomów, jaka wówczas nastąpiła, umożliwiła roślinom zdobywanie nowych cech, co kończyło się powstawaniem nowych gatunków. — W ten sposób, genomy roślin rosnących współcześnie pojawiły się jako mozaika chromosomów przodków — wyjaśnia prof. Jerome Salse.
Naukowcy z Clermont-Ferrand prowadzili swoje badania dwa lata. Między innymi, stwierdzili pokrewieństwo takich roślin jak: ryż, kukurydza, sorgo, stokłosa, rzodkiewnik, winorośl, topola, papaja, lucerna, soja, jabłoń i ogórek. Ich zdaniem, przyczynią się one do lepszego poznania genomów różnych roślin, które nie zostały jeszcze rozszyfrowane, i nie zanosi się na to w najbliższych latach. Prace te otwierają drogę do wyróżniania genów szczególnie obiecujących z punktu widzenia rolnictwa, na przykład, zwiększających wydajność.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL