fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Gmina nie może zwalczać prywatnych śmieciarzy

Urzędnikom nie wolno wymagać od firmy wywożącej odpady, aby miała na terenie gminy bazę i tytuł prawny do gruntu, na którym ona się znajduje
Tak wynika z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie gminy Myślibórz (woj. zachodniopomorskie). Uzależniała ona zgodę na zbiórkę i wywóz odpadów komunalnych od posiadania przez firmę bazy na terenie miasta lub gminy, a także tytułu prawnego do gruntu pod tą bazą. Urząd Ochrony Konkurencji i konsumentów zarzucił gminie nadużywanie pozycji dominującej na rynku organizacji odbioru odpadów komunalnych i nałożył na Myślibórz karę 6,6 tys. zł. Urzędnicy uznali, że gmina złamała art. 8 ust. 2 pkt 5 i 8 starej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2005 r. nr 244, poz. 2080 ze zm.). Przeciwdziałała bowiem kształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania lub rozwoju konkurencji.
Myślibórz odwołał się do sądu, ale ten potwierdził, że UOKiK miał rację. Działania gminy ograniczały bowiem możliwość działania na rynku. Przedsiębiorca, który chciałby spełnić narzucane przez nią warunki, ponosiłby dodatkowe koszty. Przez to cena usług i atrakcyjność jego oferty byłaby niekonkurencyjna w porównaniu z innymi firmami na rynku.
Wyrok nie jest prawomocny (sygn. XVIIA ma 100/06). Myślibórz to kolejna gmina, która przegrywa spór o dominację na rynku śmieciowym - wcześniej prywatne firmy i UOKiK skutecznie walczyły w sądach m.in. ze Strzegomiem, Sejnami i Obornikami.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA