fbTrack

Świat

Biskupi anglikanie przechodzą na katolicyzm

ROL
Wielka Brytania: Pięciu hierarchów anglikańskich i kilkuset wiernych przechodzi do Kościoła katolickiego
Trzech biskupów pełniących posługę i dwóch emerytowanych postanowiło skorzystać z oferty Watykanu, który zaprosił pod swoje skrzydła anglikanów niezadowolonych z wyświęcania homoseksualistów i kobiet na księży. „W ciągu ostatnich 30 lat byliśmy coraz bardziej rozczarowani, widząc, jak między anglikanami i katolikami pogłębiały się różnice w najważniejszych sprawach“ – napisała piątka hierarchów w swoim oświadczeniu. Wśród nich są Andrew Burnham, Keith Newton i John Broadhurst, którzy dotychczas pełnili posługę jako tzw. latający biskupi. To hierarchowie sprawujący pieczę nad rozsianymi w różnych miejscach parafiami, których kongregacje nie zgodziły się na odprawianie mszy przez kobiety. Pozostali dwaj to emerytowani biskupi z Anglii i Australii.
Z propozycji papieża skorzystało dotychczas ośmiu biskupów. W samej Anglii jest 44 anglikańskich biskupów diecezjalnych. – Było mi żal, gdy przyjąłem rezygnację Andrew Burnhama i Keitha Newtona, którzy zdecydowali, że ich chrześcijańska posługa będzie pełniona w przyszłości w ramach struktur Watykanu – powiedział wczoraj arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Podziękował hierarchom za ich wieloletnią pracę duszpasterską w Kościele Anglii. – Odejście tych biskupów to bardzo smutna wiadomość – mówi „Rz“ Anthony Kelton, anglikański ksiądz i popularny komentator religijny brytyjskich mediów. – W Kościele Anglii jest przestrzeń dla duchownych o różnych poglądach, więc myślę, że powinni byli pozostać. Ale cóż można zrobić, takiego dokonali wyboru i musimy to uszanować – zaznacza.
Zadowolenie wyraził z kolei Kościół katolicki Anglii i Walii. – Gorąco ich witamy – powiedział Alan Hopes, biskup pomocniczy diecezji Westminster. Jak podkreślił, w Kościele katolickim zacznie już niebawem funkcjonować Angielski Ordynariat, powołana przez papieża nowa struktura, do której będą przyjmowani byli anglikanie. Według informacji hierarchów katolickich i anglikańskich chęć przystąpienia do ordynariatu wyraziło dotychczas około 500 osób z 25 wspólnot anglikańskich tradycjonalistów. Nie wyklucza się, że gdy ordynariat zacznie już funkcjonować, będą do niego przystępować kolejni anglikanie. Formalnie do Kościoła anglikańskiego należy w Wielkiej Brytanii około 26 milionów ludzi, jednak praktykujących jest zaledwie kilka procent. Wielu tradycjonalistów, którzy wahali się dotychczas, czy skorzystać z oferty Rzymu, podjęło ostateczną decyzję po lipcowych obradach Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Synod zadecydował o wyświęceniu kolejnych kobiet na biskupów, odrzucając plan kompromisu przedstawiony przez arcybiskupa Canterbury. – Poczuliśmy się wtedy przyciśnięci do muru – mówił ks. David Elliott, tradycjonalista z kościoła św. Trójcy w Reading. – Dla kongregacji takich jak nasza nadszedł wielki historyczny moment. Ale takich decyzji nie podejmuje się lekko – powiedział, pytany o przejście do Kościoła katolickiego. Ks. Anthony Kelton podkreśla, że zdecydowana większość kleru i wiernych anglikańskich w Wielkiej Brytanii popiera wyświęcanie kobiet. – Wykonują one wspaniałą pracę duszpasterską i wzbogacają Kościół, gdyż patrzą na różne sprawy pod innym kątem niż duchowni mężczyźni – zaznacza. W sondażu ośrodka YouGov 63 proc. Brytyjczyków wyraziło opinię, że Kościół anglikański powinien wyświęcać kobiety na biskupów, 10 proc. było przeciw, a reszta nie wyraziła zdania. Za wyświęcaniem osób nieukrywających homoseksualizmu opowiedziało się 39 proc. respondentów, przeciw – 27 proc. Kompletnie odmienne opinie na ten temat mają jednak anglikanie z Afryki stanowiący bardzo dużą część wiernych tego Kościoła. – Są w ogromnej większości konserwatywni i krytycznie patrzą na wyświęcanie kobiet i gejów. Dwa lata temu 200 biskupów z Afryki zbojkotowało z tego powodu konferencję w Lambeth, czyli nieformalny anglikański synod – mówi „Rz“ Andrea Galli, watykanista dziennika włoskiego Episkopatu „Avvenire“.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL