fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Polska winna się chwalić swymi bohaterami

Miriam Akawia zasiada w komisji Yad Vashem, która przyznaje tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski
Miriam Akawia, izraelska pisarka, ocalała z Holokaustu
[b]W Markowej w 2013 roku powstanie muzeum Polaków ratujących Żydów. [/b]
[b]Miriam Akawia:[/b] Pięknie. Dawno trzeba to było zrobić.
[b]To dobry pomysł? [/b]
Cóż za pytanie? Polska i Polacy powinni się szczycić swoimi Sprawiedliwymi na całym świecie. To wasi wielcy bohaterowie. Polska była jedynym krajem, w którym za udzielanie schronienia Żydom Niemcy karali śmiercią. W Holandii czy Francji też były kary, ale znacznie mniej surowe. A mimo to właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Grubo ponad 6 tysięcy z 20 tysięcy w całej okupowanej Europie! Niestety wiele osób na świecie nie ma o tym bladego pojęcia.
[b]Czy Markowa to dobre miejsce na takie muzeum? [/b]
Oczywiście, że tak. To miejscowość symboliczna dla zjawiska, o którym mówimy. Rodzina Ulmów zapłaciła najwyższą cenę za to, że okazała człowieczeństwo. Ci dzielni Polacy podzielili los Żydów. Zginęli razem z nimi z rąk niemieckich oprawców. Takich przypadków było jednak w Polsce znacznie więcej. Niestety do dziś nie wiemy, ilu Polaków zostało zamordowanych za pomoc Żydom. Szło to jednak w tysiące.
[b]Ale Markowa położona jest z dala od dużych miast... [/b]
O frekwencję proszę się nie martwić. Tydzień temu byłam w Polsce z wycieczką izraelskiej młodzieży i jednym z punktów wyprawy była właśnie Markowa. Byliśmy w miejscu, gdzie stoi pomnik Ulmów, czyli tam, gdzie ma powstać muzeum. Uczniowie po tym, gdy usłyszeli historię zbrodni z 1944 roku, byli głęboko poruszeni. Widziałam, że zrobiło to na nich wielkie wrażenie. Gdy w Markowej zostanie zbudowane nowoczesne muzeum, będzie tam przyjeżdżało jeszcze więcej wycieczek. Placówkę będą na pewno odwiedzać także tysiące Polaków, chcących dowiedzieć się czegoś o swych dzielnych rodakach.
[i]rozmawiał Piotr Zychowicz[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA