fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

raport Transparency International. Korupcja na świecie

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Dania, Nowa Zelandia i Singapur to państwa, w których korupcja jest najmniejsza - tak wynika z raportu organizacji Transparency International.
Najgorzej w zestawieniu wypadły Somalia, Afganistan i Birma.
W rankingu światowym Polska znalazła się na 41. miejscu na 178 ocenianych państw, razem z Kostaryką i Omanem. W zestawieniu regionalnym obejmującym Unię Europejską i kraje Europy Zachodniej jesteśmy na miejscu 21. wśród 30 państw. Nasz kraj wyprzedził większość krajów regionu, w tym Czechy, Węgry, Słowację i Litwę. Jesteśmy też oceniani lepiej niż dwa kraje "starej Unii Europejskiej" - Włochy i Grecja oraz niż Republika Południowej Afryki. Niewiele brakuje nam do Malty, Portugalii i Hiszpanii.
W porównaniu z 2009 Transparency International dostrzegła poprawę sytuacji w Bhutanie, Chile, Ekwadorze, Gambii, Haiti, na Jamajce, w Kuwejcie, Macedonii i w Katarze. Jednocześnie pogorszyła się sytuacja w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, na Madagaskarze, w Nigrze oraz w Stanach Zjednoczonych.
Transparency International wzywa zamożne kraje zrzeszone w grupie G20, by w dobie kryzysu zwiększyły nadzór nad sektorami prywatnym i publicznym. Takie działania połączone ze zwiększeniem przejrzystości w państwie, mają według organizacji pomóc w przezwyciężeniu kryzysu.
Transparency International przekonuje, że należy przyjąć zasadę "zero tolerancji dla korupcji". Raport został przygotowany w oparciu o 13 różnych badań. Były one przeprowadzane między styczniem roku 2009 a wrześniem obecnego. Transparency International to światowa organizacja pozarządowa, której celem jest zwalczanie korupcji.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA