fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praktykant bez wynagrodzenia chorobowego

Osoba na umowie o praktyki absolwenckie ma zwolnienie lekarskie na kilka dni. Czy należy jej wypłacić wynagrodzenie za czas choroby?
Praktykantowi absolwentowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas nieobecności na praktykach z powodu choroby. Nie jest bowiem pracownikiem, a jego umowa o praktykę absolwencką nie jest umową o pracę.Ustawodawca wprowadził możliwość zawierania umowy o praktyki absolwenckie (dalej umowa) w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C5A0E1A2D922C1AA3B75748AA0A46D7D?id=321141]ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052[/link]; dalej ustawa). Właśnie po to, by osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum i są przed 30 rokiem życia, miały szanse na zdobycie praktycznego doświadczenia.Żeby zrealizować ten cel, ustawodawca odciążył firmę od obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy związanych z zatrudnianiem praktykantów. Ustawa wyraźnie określa, że do praktyki absolwenckiej nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, w tym art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A37DA63DF49E96F71E135C...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA