fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Najlepsze fundusze zrównoważone

Oceny uzyskane przez fundusze zrównoważone
Rzeczpospolita
Nawet najlepszym nie udało się zarobić więcej, niż wyniósł wskaźnik składający się z WIG i indeksu obligacji skarbowych
W zestawieniu funduszy zrównoważonych po raz kolejny na pierwszym miejscu uplasował się Arka Zrównoważony. Zaledwie o 1,1 pkt wyprzedził fundusz zarządzany przez Union Investment.
Oba wypracowały najwyższe na rynku stopy zwrotu. Wysokie noty za wskaźnik IR (obejmuje też ocenę ryzyka) pokazują, że podejmowane przez zarządzających decyzje, często ryzykowne, przyniosły pożądane efekty.
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,1,552088.html]Zobacz oceny uzyskane przez fundusze zrównoważone[/link][/b]
Wprawdzie żadnemu z tych podmiotów nie udało się pokonać benchmarku, złożonego po połowie z indeksu WIG i indeksu obligacji skarbowych (benchmark ten wyniósł 36 proc.), ale na tle konkurencji zdecydowanie się wyróżniają. Trzeci w naszym rankingu Skarbiec Waga wypracował wynik o około 11 pkt proc. gorszy od liderów.
Podobnie jak w funduszach akcyjnych stawkę zamyka Pioneer Zrównoważony. Na 85 możliwych do zdobycia punktów dostał zaledwie 15,3.
Straty z pięcioletniej inwestycji mają też klienci funduszu PKO Zrównoważony. W tym przypadku wyższa pozycja w rankingu wynika z lepszej oceny zespołu zarządzającego (mało zmian), choć bardzo słabe wyniki wskazują, że z modelem zarządzania jest chyba coś nie w porządku.
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,2,552088.html]Zobacz fundusze najlepsze w tej grupie[/link][/b]
W porównaniu z poprzednim rankingiem (2009 r.) w tym roku w zestawieniu jest mniej funduszy. Wynika to ze zmiany sposobu zarządzania.
Przykładem może być KBC Beta (drugi w ubiegłym roku), który obecnie może inwestować do 100 proc. aktywów w akcje. W praktyce jest to więc fundusz akcji. Zastąpił go KBC Aktywny, który w naszej klasyfikacji zajął przedostanie miejsce. Podobnie jak w PKO stabilny zespół wypracował wyniki dużo gorsze od benchmarku i średniej rynkowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA