fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polskie drogi bezpieczniejsze niż rok temu

W taki dzień dziś trudno w to uwierzyć, ale polskie drogi są bezpieczniejsze niż kilka lat temu. Według policyjnych statystyk za pierwsze półrocze bezpieczeństwo na drogach krajowych z miesiąca na miesiąc poprawia się. Dochodzi do mniejszej liczby wypadków i ginie mniej osób
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do 2013 r. chce aż o 75 proc. ograniczyć liczbę wypadków, głównie przy pomocy tzw. Programu Zaufania (w ramach którego prowadzone są prace inżynieryjne, edukacyjne i informacyjne).
[link=http://www.rp.pl/artykul/541122,548184-Osiemnascie-ofiar-wypadku-w-Nowym-Miescie.html]Dziś rano[/link] w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim zginęło w wypadku 18 osób.
Do czerwca liczna wypadków na polskich drogach o 11,2 proc. w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2009 r., zginęło o 13,3 proc. mniej osób, zmniejszyła się także liczba a rannych - o 12,2 proc.
Realizowany od 2007 roku na drogach krajowych program Drogi Zaufania, powstały w oparciu o badania Politechnik Krakowskiej i Gdańskiej oraz o metodykę programu [link=http://www.rp.pl/artykul/2,547442-Polowa-polskich-drog-to--czarne-odcinki-.html]EuroRAP[/link], przynosi stale i konsekwentnie znaczącą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych. W 2007 roku w 9,7 tys. wypadków zginęły ponad 2 tys. osób a 14 tys. odniosło obrażenia. Rok później liczba zabitych spadła o 6,3 proc. do 1,9 tys. osób, a rannych o 11 proc. do 13,3 tys. osób. Ale najkorzystniej wygląda rok 2009, kolejny w którym prowadzony był program Drogi Zaufania - liczba wypadków w porównaniu z 2007 rokiem spadła o 11 proc. - do 8,5 tys., liczba zabitych o 23 proc. - do 1,4 tys., a rannych o 10 proc. do 11,9 tys. osób.
- Na trasach, które stanowią zaledwie 5 proc. całej sieci dróg w Polsce, ginie około 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych - mówi Andrzej Maciejewski, zastępca dyrektora generalnego Dróg Krajowych i Autostrad.
[b][ramka][link=http://www.drogizaufania.pl" target="_blank]www.drogizaufania.pl[/link]
[link=http://eurorap.targeo.pl/" target="_blank]Mapa niebezpieczeństwa na polskich drogach (wg EuroRAP)[/link][/ramka][/b]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA