fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

CP Energia nie musi magazynować gazu

Debiut CP Energii na GPW
spółka
Minister Gospodarki zwolnił giełdową CP Energię z obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego przez najbliższy rok
Zarząd CP Energii poinformował o otrzymaniu decyzji Ministra Gospodarki, na podstawie której przedsiębiorstwo zostało zwolnione z obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego do 16 października przyszłego roku.
Wydano ją na podstawie ustawy z 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Art. 24 ust. 5 tej regulacji mówi, że z obowiązku magazynowania zwolniony może być podmiot, który obsługuje nie więcej, niż 100 tys. odbiorców i jednocześnie importuje w ciągu roku do 50 mln m sześc. błękitnego paliwa.
W ubiegłym roku CP Energia sprzedała 31 mln m sześc. gazu ziemnego. Firma jest stosunkowo młoda, gdyż została założona w 2005 r. To jednak jedyny prywatny importer gazu z Rosji. Bezpośrednio lub poprzez spółki zależne dysponuje własnymi tradycyjnymi sieciami gazowymi wysokiego i średniego ciśnienia, instalacjami do magazynowania i regazyfikacji gazu LNG oraz flotą cystern kriogenicznych. Spółka posiada koncesję na obrót i dystrybucję paliw gazowych w Polsce oraz na obrót gazem ziemnym z zagranicą.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA