fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Akcje w Warszawie podrożały

WIG20 zyskał wczoraj 0,6 proc. Na rynkach wschodzących nastroje inwestorów wciąż są wyśmienite. Ale w Warszawie panuje umiarkowany optymizm. Niski poziom obrotów może sugerować, że gracze obawiają się korekty.
Rzeczpospolita
Po słabej końcówce ubiegłego tygodnia inwestorzy próbowali odreagować. WIG20 pociągnęły w górę akcje PGE
Motorom napędzającym popyt na akcje wciąż jest wiara inwestorów w łagodzenie polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną. Na tej fali zyskały w piątek akcje w USA (indeks S&P500 wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy). W ciągu dnia wartość Dow Jones wzrosła o 0,3 proc.
Było to też wczoraj przyczyną dobrego otwarcia rynków w Europie. Szczególnie mocno korzystają na tym kraje z tzw. rynków wschodzących, gdzie oczekiwane stopy zwrotu są wyższe niż na rynkach rozwiniętych.
Liderem pozostaje giełda turecka, gdzie co chwila ustanawiany jest nowy rekord. Wczoraj ceny znów wzrosły tam o ponad 2 proc. Tak inwestorzy przyjęli średnioterminowy plan ekonomiczny, jaki Turcja przedstawiła w niedzielę. Tureckie akcje, mimo że ceny notują historyczne maksima, pod względem rynkowej wyceny wskaźnikowej wciąż pozostają jednymi z najtańszych wśród krajów wschodzących.
Na tle Turcji GPW, która również zaliczana jest do emerging markets, wygląda słabo. Wczoraj WIG20 zyskał 0,6 proc. Inwestorzy odkupywali akcje PGE, bo zniknęła podaż ze strony Skarbu Państwa. Rynek w górę ciągnęły też KGHM, PKN Orlen i Pekao.
Niskie obroty mogą wskazywać, że coraz więcej inwestorów obawia się korekty. Wczoraj przy rosnącym rynku właściciela zmieniły akcje za zaledwie 1,35 mld zł. Aktywność inwestorów była najniższa w tym miesiącu. Prawie 1/3 z tej kwoty przypadła na walory PGE.
Inwestorzy przypomnieli sobie wczoraj o akcjach City Interactive. Ściślej mówiąc, o spółce przypomniał członek zarządu, który w piątek i wczoraj kupował jej akcje. To podziałało na wyobraźnię graczy i akcje zdrożały o 14 proc.
Wczoraj na GPW mieliśmy już 17. w tym roku debiut. Do obrotu trafiły akcje informatycznej spółki OPTeam, która latem pozyskała z publicznej oferty 5,44 mln zł. Na zamknięciu akcje podrożały o prawie 4 proc. Opóźniony debiut spowodowany był tym, że we wrześniu spółka wycofała wniosek o dopuszczenie akcji do obrotu w związku z brakiem minimalnej kapitalizacji wymaganej regulaminem giełdy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA