fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Ordynacje wyborcze znowelizowane

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Posłowie zaakceptowali zakaz kandydowania do parlamentu dla osób skazanych na pozbawienie wolności za umyślne przestępstwa skarbowe
Posłowie zaakceptowali w piątek poprawkę Senatu do zmian w ordynacjach wyborczych, która rozszerza zakaz kandydowania do parlamentu, obejmując nim osoby skazane prawomocnie na pozbawienie wolności za umyślne przestępstwa skarbowe.
[wyimek] [b]Zobacz[/b][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=241756] ustawę z 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej[/link] [/wyimek]
Znowelizowana w marcu ordynacja zabroniła kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na więzienie za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Senat zaproponował rozszerzenie tego zakazu na skazanych za przestępstwa skarbowe.
Nowelizacja ordynacji służy wdrożeniu zmiany konstytucji z 2009 r., przesądzającej, że osoby skazane na pozbawienie wolności prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie mogą być wybrane do Sejmu i Senatu.
[b]Osoba, która zechce kandydować do parlamentu, musi składać tzw. oświadczenie o posiadaniu prawa wybieralności, to znaczy, że nie była skazana na pozbawienie wolności. [/b]Jego prawdziwość – przed zarejestrowaniem kandydatury – okręgowa komisja wyborcza sprawdzi w Krajowym Rejestrze Karnym.
Po ogłoszeniu wyników wyborów minister sprawiedliwości na podstawie danych z KRK będzie musiał poinformować marszałków Sejmu i Senatu o ewentualnych wyrokach więzienia wydanych w tym czasie na wybranych parlamentarzystów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA