fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Cisco: operatorzy powinni dostarczać usługi w chmurze

ROL
Operatorzy muszą albo porozumieć się z dostawcami usług i multimedialnego „kontentu”, albo sami się zająć taką działalnością. Bez kroku w kierunku tego modelu może nie udać się sfinansować koniecznych inwestycji w infrastrukturę. Operatorzy, tak jak wiele innych firm, potrzebują więcej niż jednego modelu biznesowego – twierdzi Inder Sidhu, wiceprezes Cisco, odpowiadający za strategiczne planowanie w koncernie.
- Operatorzy telekomunikacyjni to firmy, które jak najszybciej muszą znaleźć sposób na jednoczesne zadbanie o swój core-business i wykorzystanie nowych możliwości. Żaden operator nie chce, by przychody generowane dzięki sieci, w którą zainwestowano ciężkie pieniądze, płynęły do firm trzecich – przekonywał [b]Inder Sidhu[/b] w czasie rozmowy z rpkom.pl.
Wiceprezes Cisco dostrzega palący dylemat, jaki stoi przed operatorami na rozwiniętych rynkach: dzięki infrastrukturze telekomunikacyjnej powstają nowe, dochodowe usługi. Duża część przychodu z nich płynie jednak do firm trzecich, a operatorzy sprowadzani są do roli dostawcy „głupiej rury” z danymi. Jedną z takich firm jest także Cisco, oferujące rozbudowane i kosztowne usługi m.in. komunikacji wideo.
[srodtytul]"Głupia rura" atutem[/srodtytul]
Jak twierdzi Inder Sidhu to właśnie „rura” jest największym atutem telekomów. - Rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna, którą posiadają operatorzy, stwarza nowe możliwości oferowania usług w chmurze. Dlatego spółki branży telekomunikacyjnej muszą nawiązać współpracę z dostawcami usług i treści, albo sami się nimi stać. Są świetnie wyposażeni, by wykonać taki krok: mają infrastrukturę, klientów i sieć partnerów technologicznych – przekonuje.
Opinia głównego stratega Cisco na temat roli usług w strategii telekomów jest zbieżna z ostatnio zaprezentowanym stanowiskiem firmy doradczej [b]KPMG[/b]. [b]Jerzy Kalinowski[/b], partner w korporacji, jako przykład właściwego poszukiwania przez operatora nowego modelu działalności [link=http:///www.rp.pl/artykul/542395-Operatorzy--zapomnijcie-o-neutralnosci-technologicznej-sieci.html]kilka dni temu podał[/link] France Telecom, który intensywnie rozwija swoją strategię trzech ekranów, starając się dostarczać tą samą zawartość multimedialną na ekran telewizora, telefonu i komputera.
- Umiejętne włączenie unikatowych usług oferowanych w modelu internetowej chmury może spowodować, że firma osiągnie znaczną przewagę konkurencyjną. Infrastruktura potrzebna dla funkcjonowania chmury jest w posiadaniu operatorów – podkreślał wczoraj na zorganizowanej w Warszawie przez Hewlett-Packard konferencji [b]Nicholas Carr[/b], ceniony autor książki „The Big Switch”, opisującej ewolucję technologii w kierunku internetowej chmury.
[srodtytul]Potrzeba więcej niż jednego modelu[/srodtytul]
Jak jednak zastrzega Inder Sidhu, poszukiwanie przez operatorów nowego modelu biznesowego powinno odbywać się przy jednoczesnej dbałości o tradycyjne usługi głosowe. Operatorzy muszą poszerzyć swoje kompetencje i nauczyć się pielęgnować jednocześnie kilka modeli biznesowych.
O poszukiwaniu tych modeli przez operatorów telekomunikacyjnych i innych graczy technologicznego rynku traktuje wydana przez Indera Sidhu [link=http://www.doingboth.com/]książka[/link] "Doing Both".
W swojej publikacji wiceprezes Cisco krytykuje między innymi [b]Nokię[/b]. Według niego fiński gigant to jaskrawy przykład nadmiernego skupienia się na jednym segmencie rynku (proste, masowe telefony), kosztem zaniedbania innowacji i potencjalnych nowych kierunków rozwoju biznesu. - Firmy, które chcą utrzymać potencjał rozwoju w tych skomplikowanych ekonomicznie czasach na takie zaniedbania nie mogą sobie pozwolić - pisze Sidhu.
- W przypadku operatorów telekomunikacyjnych to infrastruktura którą mają w posiadaniu może, a raczej powinna stać się czynnikiem wyzwalającym innowacje i przyspieszającym zmianę w kierunku nowego modelu biznesowego, w którym internetowa chmura, jako repozytorium danych, usług i zawartości, będzie zajmowała centralną rolę - twierdzi wiceprezes Cisco.
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA