fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Warszawa: w Nowym Domu Jabłkowskich będą biura i sklepy

Wysokość gmachu będzie nawiązywała do kamienicy z Traffikiem. Budowa zakończy się w 2011 roku
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Na rogu ulic Chmielnej i Brackiej wmurowano kamień węgielny pod budynek rodziny słynnego warszawskiego rodu kupieckiego
Jesteśmy dumni, że udaje się nam kontynuować rodzinną tradycję – mówił wczoraj Jan Jabłkowski, który pojawił się na miejscu budowy budynku należącego do rodzinnej firmy.
Przypomniał, że pomysł, aby [link=http://www.zw.com.pl]na rogu Chmielnej i Brackiej[/link] powstał budynek, narodził się już w okresie międzywojennym, kiedy firma szybko się rozwijała. Jabłkowscy uznali wtedy, że potrzebują większego obiektu, i dlatego kupili dwie sąsiednie działki. Budowa kamienicy miała rozpocząć się jesienią 1939 roku.
[srodtytul]Klasyczna architektura [/srodtytul]
Projekt udało się urzeczywistnić dopiero po 70 latach. Wczoraj członkowie rodziny Jabłkowskich świętowali wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy kompleks.
Sześciokondygnacyjny gmach powstanie tuż obok wiekowej kamienicy Braci Jabłkowskich przy Brackiej 25, w której działa m.in. popularna księgarnia Traffic.
– Niestety, nie zachowały się plany i dokumentacja budynku, który miał tu zostać wybudowany przed wojną. Dokumenty spłonęły w Powstaniu – tłumaczy Jan Jabłkowski.
Współczesny projekt budynku nawiązuje do budownictwa przedwojennego. Fasada pokryta zostanie kremowoszarym piaskowcem.
– Nie chcieliśmy, aby dom był beżowy jak większość budynków w Warszawie – podkreśla architekt Marta Girtler-Szymborska z pracowni Atelier3 Girtler & Girtler. – Kremowoszary obiekt wpisze się lepiej w otoczenie i nawiąże do kamienicy obok – dodaje projektantka.
Na budynku pojawią się wielkie podziały kamienne, tafle szkła oraz drewniane elementy (np. żaluzje) z modrzewia syberyjskiego.
[srodtytul]Jednak biurowiec[/srodtytul]
Początkowo Jabłkowscy zapowiadali, że nowy gmach będzie domem towarowym. Sklepy miały zająć pierwszą podziemną kondygnację, parter, pierwsze oraz drugie piętro. Ostatecznie podjęto decyzję, że parter biurowca przeznaczony zostanie na działalność handlową, a pozostałą przestrzeń zajmą biura. Na dwóch podziemnych kondygnacjach znajdą się miejsca parkingowe.
Historia handlowej rodziny Jabłkowskich należy do najbardziej burzliwych w stolicy.
Przed wojną do rodu należały kamienice przy Brackiej 25 (dziś księgarnia Traffic), Chmielnej 19 (plac u zbiegu Brackiej i Chmielnej, tu powstaje nowy budynek) oraz Chmielnej 21 (działają tam biura i galeria). Po wojnie budynki upaństwowiono dekretem Bieruta. Dopiero kilka lat temu rodzina odzyskała dom przy Chmielnej i pusty narożny plac.
Po wojnie domem towarowym przy Brackiej zarządzał Związek Rzemiosła Polskiego, któremu trzy lata temu sąd unieważnił wieczystą dzierżawę, i ogłoszono zwrot budynku Jabłkowskim. Związek odwołał się od tej decyzji. Sprawa jest w toku. Dlatego powstający właśnie biurowiec ma stropy na tej samej wysokości co przedwojenny dom handlowy. Po to, aby w przyszłości możliwe było połączenie obydwu budynków.
[srodtytul]Czytaj też w [link=http://www.zw.com.pl/artykul/518950_Rosnie_Nowy_Dom_Jablkowskich.html]Życiu Warszawy[/link][/srodtytul]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA