fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Nowe inwestycje kluczowe mają umowy wstępne

Niespełna miesiąc po wpisaniu 15 nowych inwestycji na listę projektów kluczowych programu „Infrastruktura i środowisko” na 11 podpisano już wstępne umowy
– Jesteśmy w takim momencie realizacji programu, że tak szybkie postępowanie wydaje się naturalne – komentuje Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.
Z końcem sierpnia resort dodał 15 nowych inwestycji do listy projektów kluczowych programu „Infrastruktura i środowisko”. 13 trafiło na listę podstawową, a dwie na rezerwową. Przedsięwzięcia te otrzymają łącznie prawie 600 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.
W przypadku 11, z listy podstawowej podpisano już wstępne umowy, co oznacza, że beneficjenci – a są nimi zarówno samorządy miast (Łodzi, Torunia, Rzeszowa), jak i administracja publiczna, np. Urząd Morski w Słupsku – są żywo zainteresowani jak najszybszą realizacją inwestycji. Część z nich ma się zacząć jeszcze w tym roku. Wszystkie muszą zostać rozliczone do końca 2015 r.
[wyimek]542 mln zł to łączna kwota dofinansowania projektów z umowami[/wyimek]
Preumowy podpisano m.in. na budowę drogi krajowej łączącej obwodnicę północną Rzeszowa z drogą ekspresową S-19 i autostradą A4 oraz modernizację ul. Szosa Lubicka w Toruniu. – Podpisując te dokumenty, w zasadzie wyczerpaliśmy pulę środków na inwestycje drogowe – podkreśla wiceminister Zdziebło, przypominając, że budżet na tego typu projekty wynosił prawie 40 mld zł.
– Zbliżamy się do zawarcia umów na połowę środków z największego programu operacyjnego, jakim jest „Infrastruktura i środowisko” – dodaje Zdziebło. Budżet programu to 37,6 mld euro, z czego 27,9 mld euro to wkład UE.
Umowę wstępną podpisała też Łódź, która otrzyma dofinansowanie do budowy Węzła Multimodalnego przy Dworcu Łódź Fabryczna. Wartość projektu to prawie 600 mln zł, z czego wkład UE to 230 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA