fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Foxconn inwestuje w łódzką fabrykę Della

Fabryka Della. Łódź, ul. Informatyczna 1
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Firma Foxconn, oskarżana o złe traktowanie pracowników w Chinach, zainwestuje w polską fabrykę
Tuż przed godz. 18 Bruksela zapaliła zielone światło dla jednego z najbardziej kontrowersyjnych przejęć ostatnich lat w Polsce. Jak głosi oficjalny komunikat, Komisja Europejska wyraziła zgodę na planowany przez tajwańską spółkę Foxconn zakup polskiej firmy należącej do amerykańskiego producenta komputerów Dell. KE uznała, że nie zakłóci to wolnej konkurencji na obszarze Unii.
Foxconn oskarżany jest o złe traktowanie swoich pracowników. W tym roku odebrało sobie życie, najczęściej rzucając się z okien, 12 zatrudnionych w fabrykach koncernu. Doszło do tego, że na fasadzie jego chińskiej siedziby zamontowano specjalne siatki mające ratować życie kolejnym desperatom.
Jedna ze śmierci związana jest z telefonem iPhone4, jednym z najgorętszych technologicznych gadżetów ostatnich miesięcy. 25-letni pracownik Foxconnu skoczył z okna, gdy zgubił jeden z kilku prototypowych egzemplarzy produkowanych dla Apple'a. Nieoficjalne doniesienia mówią o torturach, jakim ochrona Foxconnu poddała mężczyznę.
Amerykańscy odbiorcy sprzętu produkowanego przez Foxconn, m.in. Dell i Hewlett-Packard, skontrolowali warunki pracy spółce. Nadużyć nie wykryto. Po sfinalizowaniu zaakceptowanej wczoraj przez KE transakcji ponad 2 tysiące zatrudnionych w łódzkiej fabryce Della stanie się pracownikami Foxconnu. Rafał Branowski, rzecznik Della w Polsce, uważa, że załoga nie powinna się spodziewać zwolnień.
– Tajwański właściciel to największy producent elektroniki na świecie. Nie sądzę, by zmniejszał zatrudnienie, raczej będzie przyjmował – uważa Branowski. Foxconn, który nie ma oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce, nie ujawnił na razie planów wobec załogi.
Przedstawiciele działającego w fabryce NSZZ "Solidarność" wielokrotnie podkreślali, że w zakładzie niedostatecznie dba się o pracowników. – Niewiele wiemy o nowym właścicielu. Jeśli będzie łamał prawo, będziemy działać – zapowiedział Waldemar Krenc, szef łódzkiej "S".
Sprzedaż fabryki Foxconnowi nie podoba się też resortowi gospodarki. Dell poinformował o transakcji zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Bruksela zgodziła się na wypłatę z państwowej kasy 148,7 mln zł pomocy publicznej. To gigantyczna kwota, równa niemal wszystkim rządowym grantom zaplanowanym na 2010 r.
Sprzedaż fabryki nie powinna wpłynąć na ceny komputerów Della, które nadal będą produkowane w Łodzi. Inaczej może być w przypadku sprzętu Sony, HP czy Lenovo, jeśli Foxconn zdecyduje się na ich składanie w Polsce
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA