fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Znane są wstępne wyniki egzaminów na aplikacje

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Znane są wyniki egzaminów z komisji, przed którymi przystąpiła mała liczba osób. Prace tych komisji zakończyły się późnym wieczorem w dzień egzaminu
Z nieoficjalnych informacji wynika, że rezultaty egzaminu na aplikację adwokacką w poszczególnych izbach są następujące:
- w Bielsku - Białej zdało ok. 46% kandydatów,
- w Częstochowie ok. 23%,
- w Kielcach ok. 36%,
- w Krakowie ok. 53%,
- w Lublinie ok. 29%,
- w Łodzi ok. 35%,
- w Olsztynie ok. 29%,
- w Opolu ok. 27%,
- w Płocku ok. 27%,
- w Poznaniu ok. 36%,
- w Radomiu ok. 25%,
- w Rzeszowie ok. 31%,
- w Toruniu ok. 31%,
- w Wałbrzychu ok. 34%,
- w Warszawie ok. 30%,
- we Wrocławiu ok. 40%.
Mimo, iż kandydaci na aplikację radcowską zdawali egzamin w oparciu o ten sam test, co kandydaci na aplikantów adwokackich, uzyskane przez nich wyniki są z reguły niższe. Przykładowo:
- w Kielcach zdało ok. 16%,
- w Krakowie ok. 36%,
- w Lublinie ok. 22%,
- w Łodzi ok. 28%,
- w Olsztynie ok. 16%,
- w Opolu ok. 12%,
- w Poznaniu ok. 30%,
- w Wałbrzychu ok. 17%,
- we Wrocławiu ok. 32%.
Spośród kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu na aplikację notarialną, egzamin zdało ok. 22%.
Egzamin na aplikację komorniczą zdało:
- w Warszawie ok. 67%,
- w Krakowie ok. 82%,
- w Poznaniu ok. 84% kandydatów (przy niższym o 10 punktów progu minimalnym, koniecznym do uzyskania wyniku pozytywnego).
Kandydaci na aplikantów rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Wynik pozytywny otrzymywali zdający, którzy odpowiedzieli poprawnie minimum na 100 pytań (w przypadku testu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną) lub na 90 pytań (w przypadku testu na aplikację komorniczą).
Egzamin na aplikacje samorządowe organizowany był przez Ministerstwo Sprawiedliwości po raz piąty. Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną od 2009 r. są organizowane według nowych zasad. Zmniejszona została liczba pytań w testach oraz obniżony został próg punktowy niezbędny do otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu.
Od 2009 r. publikowany jest również wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić mogą podstawę pytań egzaminacyjnych.
Obowiązujący na tegorocznym egzaminie wykaz aktów prawnych na aplikacje adwokacką i radcowską obejmował 53 pozycje, a na aplikację notarialną - 56. Natomiast wykaz obowiązujący na egzaminie w 2009 r. obejmował: 42 pozycje na aplikacje adwokacką i radcowską oraz 45 pozycji na aplikację notarialną.
Wykazy tytułów aktów prawnych na tegoroczne egzaminy wstępne podane zostały do publicznej wiadomości 7 maja br. (Zobacz: [link=http://www.rp.pl/artykul/473502.html]Znamy wykaz aktów na egzaminy wstępne[/link])
Wstępne wyniki tegorocznych egzaminów wskazują, że w styczniu 2011 r. aplikacje rozpocznie niemal 3000 osób.
Przed 2006 r. egzaminy wstępne na aplikacje organizowały poszczególne samorządy prawnicze. Do egzaminów tych przystępowała wówczas znacznie mniejsza liczba osób. W latach 2000 – 2004 (w roku 2005 egzamin wstępny był wprawdzie przeprowadzany przez samorządy, jednak zasady tego egzaminu były określone ustawowo) aplikację adwokacką rozpoczynało rocznie średnio 300 osób, aplikację radcowską – ok. 700 osób rocznie, zaś aplikację notarialną - średnio zaledwie 32 osoby.
[ramka][b]Więcej w serwisie [link=http://www.rp.pl/aplikacje]rp.pl/aplikacje[/link] [/b][/ramka]
[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/09/27/wyzsza-poprzeczka-dla-kandydatow-na-aplikacje/#respond ]Skomentuj ten temat[/link] [/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/540788.html]Czy egzamin był trudny? Posłuchaj relacji tv.rp:[/link][/b]
[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/galeria/55769,1,540362.html]Zobacz galerię zdjęć z egzaminów na aplikacje[/link][/b][/ramka]
[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/4,541567-Testy-na-aplikacje-2010-r--z-odpowiedziami.html]tegoroczne testy z egzaminów na aplikacje wraz z odpowiedziami[/link] [/b]
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA