fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zjazd ofiar księży-pedofilów w Weronie

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Pierwszy we Włoszech zjazd ofiar księży-pedofilów odbędzie się w sobotę wWeronie. To właśnie tam ujawniono skandal seksualnego wykorzystywania przed laty podopiecznych kościelnego Instytutu dla głuchoniemych.
Inicjatorem spotkania jest grupa o nazwie Wina, która od ponad roku tworzy sieć pomocy i informacji dla wszystkich tych, którzy byli seksualnie wykorzystywani w kościelnych placówkach, ale nigdy nie zawiadomili o tym organów ścigania albo, jak się podkreśla, nie zostali wysłuchani przez przełożonych sprawców.
- Włoski Kościół przyznaje, że istnieje problem pedofilii w jego szeregach - przypomnieli w wydanym przed zjazdem liście jego inicjatorzy Salvatore Domolo i Marco Lodi Rizzini. W przesłaniu adresowanym do ofiar stwierdzili: "Nasz oprawca być może już nie żyje albo jest stary, ale nikt go nie oskarżył. Albo wciąż zajmuje się dziećmi, we Włoszech lub na misji".
Organizatorzy przypomnieli, że w innych krajach już odbyły się podobne spotkania ludzi molestowanych jako dzieci przez duchownych.
Podczas zjazdu w Weronie, który niemal w całości będzie miał charakter zamknięty, ma według zapowiedzi formalnie powstać krajowe stowarzyszenie ofiar księży-pedofilów.
Media zauważają, że celem spotkania ma być przerwanie tabu wokół tej sprawy we Włoszech, a jedną z głównych kwestii dyskusji będzie nakłonienie ofiar do zgłaszania takich przypadków wymiarowi sprawiedliwości.
W maju sekretarz generalny episkopatu Włoch biskup Mariano Crociata poinformował, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia w procesach kanonicznych w tym kraju wykryto około stu przypadków pedofilii.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA