fbTrack

Banki

UOKiK: Zgoda na fuzję PKO BP i BZ WBK możliwa

Największe zaufanie mamy do PKO BP, BOŚ, Pekao i Banku Zachodniego WBK (na zdjęciu). Mimo że dwa ostatnie mają zagranicznych właścicieli, uznajemy je za nasze
materiały prasowe
Nie ma przeszkód dla możliwego przejęcia Banku Zachodniego przez PKO BP – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Największy polski bank jest w trójce ubiegających się o odkupienie pakietu kontrolnego BZ WBK od dotychczasowego inwestora, irlandzkiej grupy AIB. Oprócz PKO BP ubiegające się o to hiszpański Santander oraz francuski BNP.
- Obecnie nie widzę poważniejszych przeciwwskazań dla tej transakcji, aczkolwiek nie jest to jeszcze stanowisko ostateczne, postępowanie wyjaśniające trwa – powiedziała wczoraj Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w Radiu PIN. Na razie UOKiK analizuje taką możliwość, ponieważ wniosek o wydanie pozwolenia wpłynie dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i wyborze nowego nabywcy BZ WBK. Jeśli byłby to PKO BP, to z naszych wyliczeń wynika, że powstała po połączeniu instytucja miałaby około 20-proc. udział w aktywach całego sektora. Jednak np. w segmencie kont osobistych oraz kart płatniczych – 40-proc.
Przetarg jest na końcowym etapie. Wpłynęły już ostateczne oferty kupna i według naszych informacji wybór nowego inwestora może nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Inwestorzy prowadzą ostatnie działania lobbingowe. W tych warunkach zarządowi BZ WBK udało się utrzymać aktywność rynkową banku na dotychczasowym, wysokim poziomie. Hiszpański bank złożył Irlandczykom ofertę jednoczesnego odkupienia innych zagranicznych aktywów AIB, czyli 22 proc. udziałów w amerykańskim banku M&T oraz spółki w Wielkiej Brytanii. AIB ma zobowiązania wobec irlandzkiego rządu, od którego otrzymał pomoc finansową, i musi do końca roku pozyskać 7,4 mld euro, m.in. ze sprzedaży swoich zagranicznych aktywów. Ze zbycia udziałów w polskim BZ WBK Irlandczycy mogą uzyskać ponad 2 mld euro. AIB ma 70 proc. akcji, a wartość rynkowa spółki według wczorajszej wyceny giełdowej wynosi 13,6 mld zł. [link=http://www.rp.pl/artykul/529048-Apax-wspolnie-z-Santanderem-chce-walczyc-o-BZ-WBK.html]Tymczasem brytyjski "Sunday Times" podał[/link], że fundusz private equity Apax Partners rozmawia z Santanderem na temat złożenia wspólnej oferty na BZ WBK. – Apax wcześniej aktywnie poszukiwał możliwości złożenia oferty na BZ WBK, nawet wspólnie z PKO BP, ale na tym etapie przetargu jest w zasadzie niemożliwe, by mógł w nim uczestniczyć – mówi osoba zbliżona do transakcji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL