fbTrack

Biznes

Plus ma miliard na przejęcia

W piątek ustalone zostały warunki cenowe emitowanych przez Polkomtel obligacji o wartości 1 mld zł
Polkomtel, operator sieci Plus sprzedał pierwszą pulę pięcioletnich obligacji o wartości 1 mld zł – podała agencja Bloomberg. - W piątek została ustalona wycena obligacji. Emisja będzie miała miejsce we wrześniu – poinformowała jednak jedynie Katrzyna Meller, rzecznik Polkomtela. Nie podała, jakie warunki ustalono w trakcie rozmów z potencjalnymi inwestorami, czy zamknięto już książkę popytu, ani też, jakim zainteresowaniem cieszyły się dłużne papiery sieci Plus. Zgodnie z ostatnimi wypowiedziami Jarosława Bauca, prezesa Polkomtela, papiery miały być plasowane szybko i trafią na Catalyst, rynek obligacji prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
Denominowane w złotych obligacje są emitowane na podstawie majowego prospektu euroobligacji o wartości 1 mld euro. Prospekt ten opisuje pokrótce strategię Polkomtela, w której mieszczą się przejęcia w kraju i za granicą. W jednym z aneksów do tego dokumentu (aneks jest z czerwca.), zarząd Polkomtela zapowiedział, że wkrótce złoży ofertę na zakup jednej z firm działających na szeroko pojętym rynku komunikacyjnym. Polkomtel podał m.in., że zamierza sfinansować to przejęcie (jeśli oferta zostanie przyjęta) za pomocą zysków zatrzymanych w firmie w poprzednich latach oraz z bieżących przepływów operacyjnych. Zyski zatrzymane Plusa na koniec 2009 r. wynosiły 1,15 mld zł, a ubiegłoroczne przepływy 2,5 mld zł.
Polkomtel zapewnił też, że po transakcji proporcja jego zadłużenia netto do EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) nie zmieni się w zauważalny sposób. - Na razie nie komentujemy tej kwestii – odpowiedziała Meller pytana, czy Polkomtel złożył już wspomnianą ofertę. Wcześniej Bauc nie wykluczał zainteresowania Telefonią Dialog (należy do KGHM), Exatela - właściciela światłowodowej sieci szkieletowej (z grupy PGE), P4 (komórkową sieć Play), giełdowe Hawe, ani też żadnej formy wejścia komórkowej sieci na rynek telewizji. Jest mało prawdopodobne, aby firma była skłonna wydać na przejęcie wszystkie zatrzymane zyski i całą wypracowywaną rocznie gotówkę (w sumie 3,6 mld zł). Analitycy sądzą, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to zakup przez kontrolowany przez państwo Polkomtel kupi jedną lub dwie firmy kontrolowane przez Skarb Państwa: Dialog i Exatel. Chcąc kupić obie musiałby wydać około 1,4 mld zł.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL