fbTrack

Mieszkaniowe

Ile kosztuje kawalerka w centrum Warszawy

Ile za niewielką kawalerkę w warszawie
Rzeczpospolita
Kilkunastometrowy lokal nikogo nie jest w stanie zadowolić. Dla wielu stanie się tzw. złem koniecznym, gdy okaże się, że na nic więcej ich nie stać
Odkąd zaostrzyły się warunki przyznawania kredytów, a w życie dodatkowo weszła rekomendacja T, zdolność kredytowa przeciętnego Kowalskiego ciągle się obniża. Szukamy więc coraz mniejszych mieszkań, zmuszeni do zakupu kawalerki. – Nie tak dawno z takimi samymi przychodami można było pozwolić sobie na dużo większy metraż niż obecnie. Dlatego też małe mieszkania w ciągu ostatnich dwóch lat wróciły do łask – twierdzi Joanna Lebiedź z biura nieruchomości Lebiedź i Lebiedź.
[srodtytul]Garść propozycji[/srodtytul] Jednak im mniejszego lokum szukamy, tym trudniej znaleźć ofertę na rynku, zwłaszcza gdy nie stać nas na więcej niż 20 mkw.
– W naszej bazie są to pojedyncze lokale, co oznacza, że odsetek takich mieszkań jest mniejszy niż 1 proc. wszystkich lokali z rynku wtórnego – szacuje Marcin Jańczuk z firmy Metrohouse. W serwisie Oferty.net na ok. 90 tys. lokali do kupienia w Warszawie przypada ok. 250 mieszkań o pow. do 20 mkw. Najmniejsze mają po 13 m. – Tak małe kawalerki można kupić m.in. w Śródmieściu, na Ochocie, Żoliborzu, Mokotowie i obydwu Pragach. Pojedyncze oferty są do wzięcia na Ursynowie, w Ursusie, na Targówku czy w peryferyjnych Wawrze i Rembertowie. Tylko wyjątkowo trafiają się w Wilanowie, na Białołęce czy na Bemowie, gdzie dziś praktycznie nie znajdziemy niczego o tych parametrach – podaje Marcin Drogomirecki z serwisu Oferty.net. Trudno kupić kilkunastometrowe lokum w nowym budownictwie, bo deweloperzy stawiający osiedla po 2000 r. przestali myśleć o takich rozwiązaniach. – Większość tego typu ofert znajdziemy w kamienicach przedwojennych oraz w budynkach z lat 60. i 70. – mówi Marcin Jańczuk. [srodtytul]Wysokość raty[/srodtytul] Cena mkw. w takich małych mieszkaniach jest zawsze dość wysoka. – W naszych ofertach stawki zaczynają się od 9 tys. zł za metr – podaje Jańczuk. Jak szacuje Marcin Drogomirecki, średnia ofertowa cena całkowita maleńkich kawalerek oscyluje na poziomie 204 tys. zł. Najtańsze do wzięcia dziś lokum widniejące w serwisie Oferty.net to 15-metrowa kawalerka w Rembertowie za 120 tys. zł. Najdroższa oferta to 20 metrów na Żoliborzu za prawie 400 tys. zł. – Średnia stawka małych kawalerek wynosi ok. 11 tys. zł, od najniższych cen 7,7 tys. zł za mkw. po najdroższe oferty – 20 tys. zł za mkw. Stawki te w ciągu roku nie uległy żadnej zmianie. A tak wysoka cena za mkw. nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych korzyści dla kupującego – do takich mieszkań sporadycznie przynależy piwnica, a garaż praktycznie nigdy – tłumaczy Drogomirecki. Zdaniem Joanny Lebiedź zaczęły się jednak pojawiać nieco tańsze oferty – dziś można kupić kawalerkę do 200 tys. zł. – Zainteresowanie małymi mieszkaniami wynika zawsze z zasobności portfela, zdolności kredytowej oraz poziomu cen. Jeśli różnica w wyliczonej racie kredytu jest niewielka, każdy klient rozważający kupno jednego czy dwóch pokoi wybierze mieszkanie większe i wygodniejsze – zaznacza Joanna Lebiedź. Jednak i w przypadku sprzedaży małych mieszkań możliwe są obniżki. Z transakcji zanotowanych ostatnio przez pośredników Metrohouse wynika, że przeceny sięgają 1 – 8 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL