fbTrack

Świat

Komunistka u boku Julii Tymoszenko

Julia Tymoszenko
AFP
Szefowa Postępowej Partii Socjalistycznej Ukrainy Natalia Witrenko poprze przywódczynię opozycji w walce z Wiktorem Janukowyczem
Witrenko popiera sojusz Ukrainy z Rosją i Białorusią, ale ma za złe prorosyjskiemu prezydentowi Ukrainy, że chce mieć takie same uprawnienia jak Dmitrij Miedwiediew i Aleksander Łukaszenko, którzy powołują premiera i rząd. Wielokrotna kandydatka w wyborach prezydenckich jest także przeciwna pomysłowi przedłużenia kadencji głowy państwa z pięciu do siedmiu lat.
„Jeśli Janukowycz myśli, że całkowicie zawładnie krajem i sparaliżuje inne struktury władzy, to się myli. Taki dyktat długo nie potrwa, a sam Janukowycz może odejść w niesławie, podobnie jak jego poprzednik Wiktor Juszczenko” – napisała na blogu. W rozmowie z portalem ForUm Witrenko ujawniła, że w walce z Janukowyczem, który chce zmienić konstytucję, może zjednoczyć się nawet ze swoją przeciwniczką, prozachodnią Julią Tymoszenko.
– Nie chodzi o to, by stworzyć z pomarańczowymi jedną partię. Nie możemy jednak dopuścić do skupienia władzy w jednych rękach bandyckimi metodami. Połączymy się ze wszystkimi opozycyjnymi ugrupowaniami, które są temu przeciwne – stwierdziła. Dotąd Witrenko mówiła w wywiadach o Tymoszenko „Hitler w spódnicy“, „Największe zagrożenie dla Ukrainy”, „Natówka i Banderówka”. Zarzucała jej, że nie ma zasad i wierzy jedynie w ideę „własnej władzy absolutnej”. Czy w tej sytuacji współpraca obu kobiet jest możliwa? – Jeśli politycy różnych orientacji chcą walczyć dla dobra sprawy, niech się łączą. Podobna sytuacja jest w Rosji, gdzie podzielona opozycja organizuje wspólne protesty w obronie artykułu 31 konstytucji gwarantującego wolność zgromadzeń – mówi „Rz” ukraiński politolog Andrij Pawłyszyn. – Ale równie dobrze może się okazać, że oświadczenie Witrenko to zwykły polityczny piar. Niedawno Witrenko oskarżyła Janukowycza o zdradę stanu, ponieważ odmówił przystąpienia Ukrainy do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL