fbTrack

Surowce i Chemia

Węgiel dla energetyki droższy o 15 proc., ceny prądu w górę

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
W 2011 r. należy się spodziewać wyższych cen czarnego złota. Przyczyni się to do wzrostu cen prądu
O ok. 15 proc. może zdrożeć w przyszłym roku węgiel kamienny dla energetyki – wynika z szacunków „Rz". Powód? Rosnące ceny surowca na świecie i brak podwyżek dla elektrowni w 2010 r. Paliwo to połowa kosztów produkcji energii i można się spodziewać, że energetycy będą składać wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o przynajmniej 7,5-proc. podwyżki dla odbiorców indywidualnych.
Według prezesa URE Mariusza Swory przesłanek do podwyżek cen energii na razie nie ma. – Wiele będzie zależało od negocjacji górników z energetykami – powiedział „Rz". – Wpływ na ceny może mieć zwiększony wymiar obowiązku zakupu energii ze źródeł odnawialnych i kogeneracji. Ale czynników przemawiających za wzrostem cen energii elektrycznej (65 proc. pochodzi z węgla kamiennego) dla klientów finalnych będzie więcej. – Od stycznia 2010 r. wzrośnie o 1 punkt proc. stawka VAT. A już na jesieni na producentów energii nałożony zostanie obowiązek kupowania tzw. fioletowych certyfikatów świadczących o tym, że część sprzedawanej przez nich energii została wytworzona z metanu – mówi Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Vattenfall Sales Poland.
Na razie o możliwych podwyżkach cen węgla mówi oficjalnie tylko Bogdanka. Z informacji "Rz" wynika, że zastanawiają się też nad nimi pozostałe spółki górnicze, choć oficjalnie nie chcą o tym mówić, by nie zaogniać sytuacji. Do rozmów przystąpią na jesieni. – Zawsze umieliśmy elastycznie reagować na sytuację rynkową. Można się spodziewać, że ceny węgla wzrosną, więc i Bogdanka zastosuje podwyżkę. Nie będę spekulował na temat jej wysokości – mówi Mirosław Taras, prezes Bogdanki. - Spółka nie udziela informacji na temat podwyżek – mówi "Rz" Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. – Jastrzębska Spółka Węglowa ma podpisane kontrakty wieloletnie i zgodnie z nimi negocjacje będą prowadzone później – tłumaczy Agnieszka Barzycka z JSW. Zdrożeć mogą też inne składniki rachunków za prąd, np. opłata dystrybucyjna. URE rozpatruje obecnie cztery wnioski o podwyżkę. – O korektę taryf wystąpiły RWE Operator, Enea Dystrybucja, EnergiaPro i Enion (dwie ostatnie z grupy Tauron – red.) – mówi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL