fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

PARP zakończyła trzecią ocenę wniosków o dotacje

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
PARP zakończyła trzecią ocenę części wniosków firm o dotacje na badania i ich wdrażanie
Kolejne oceny, najpierw 76 wniosków o dotacje, a następnie ponowna 40 z nich, mają miejsce od jesieni ubiegłego roku, kiedy to zakończono nabór projektów od firm do połączonych działań 1.4 (badania) i 4.1 (wdrożenia) programu „Innowacyjna gospodarka”. Pozytywną ocenę otrzymały wtedy 204 projekty o łącznej wartości ponad 1 mld zł.
Do podpisania umów o dofinansowanie jednak nie doszło, gdyż urzędników Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaintrygowały wysokie dysproporcje pomiędzy zakładanymi kosztami badań i inwestycji. W niektórych wnioskach nakłady inwestycyjne nawet dziesięciokrotnie przekraczają koszty badań. W rezultacie PARP w porozumieniu z nadzorującymi przyznawanie tych grantów ministerstwami: Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gospodarki oraz Rozwoju Regionalnego podjęła decyzję o ponownej ocenie 76 projektów o łącznej wartości 901 mln zł. – Firmy czekają na ostateczne wyniki już kilka miesięcy, a wciąż okazuje się, że potrwa to jeszcze dłużej – komentował to posunięcie Marcin Zdziechowski z firmy Euro Invest Doradztwo Gospodarcze.
Urzędnicy zapewniali, że to jedynie weryfikacja, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy projekty, w których jest zaburzona proporcja kosztów badań w stosunku do inwestycji, są faktycznie działaniami z zakresu B+R, a nie inwestycjami z marginalnym udziałem badań. Jednak i ta weryfikacja nie przyniosła ostatecznych rezultatów, bo PARP w porozumieniu z ministerstwami zdecydowała się na trzecią ocenę projektów. Trzeci raz oceniano tylko projekty, które nie dostały dofinansowania w ramach drugiej weryfikacji. Było ich 40 (wartość 551 mln zł). Sprawdzali je eksperci, którzy nie uczestniczyli w dwóch pierwszych ocenach.
Trzecia ocena się zakończyła, ale PARP, jak i zaangażowane w sprawę resorty, nie kwapią się do ujawnienia jej rezultatów. – Trzecia ocena rzeczywiście się zakończyła, ale trwa jeszcze procedura zatwierdzania list. Najpierw zatwierdza ją MNiSW, potem Ministerstwo Gospodarki, a na końcu resort rozwoju – tłumaczy Leszek Grabarczyk, dyrektor Departamentu Wdrożeń i Innowacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dodając, że w związku z tym resort nauki nie może udzielać żadnych informacji przed zakończeniem procedur. – Po trzeciej ocenie przesłaliśmy listę 40 projektów do akceptacji przez ministerstwa. Po zatwierdzeniu podamy listę firm, które otrzymają dofinansowanie – dodaje Dariusz Wojtaszek, rzecznik PARP. Jak ustaliła nieoficjalnie „Rz”, najprawdopodobniej 30 firm dotacji nie otrzyma.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=a.osiecki@rp.pl]a.osiecki@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA