fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Redukcja emisji tlenków azotu pochłonie miliardy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Polskie zakłady muszą znacznie zmniejszyć zanieczyszczanie powietrza, by do 2016 r. dostosować się do norm wymaganych przez Brukselę
Tylko nowe elektrownie spełniają obecnie normę emisji tlenków azotu ustaloną dla dużych bloków energetycznych na 200 mg na metr sześcienny spalin.
– Około 60 starych bloków o mocy 200 MW będzie musiało zostać dostosowanych do wymagań unijnych. Koszt tych inwestycji w skali kraju wyniesie ok. 3 mld zł. Do tego trzeba dodać jeszcze 16 większych bloków o mocy 360 MW i 500 MW – mówi Stanisław Borawski, dyrektor ds. sprzedaży Fortum Power Solutions.
Fortum za 220 mln zł dostosuje sześć kotłów Elektrowni Jaworzno do nowych standardów. To największy kontrakt w kraju.
[wyimek]220 mln zł kosztuje redukcja emisji tlenków azotu w Elektrowni Jaworzno III[/wyimek]
Duże elektrownie muszą pospieszyć się z inwestycjami, bo w ramach traktatu akcesyjnego zostały zobowiązane do zaostrzenia norm emisji tlenków azotu od 2016 roku. Na koniunkturze chce zarabiać giełdowe Rafako. – Będziemy uczestniczyli we wszystkich przetargach na redukcje emisji tlenków azotu – zapowiada prezes spółki Mariusz Różacki.
Jego zdaniem rynek kontraktów wyniesie ok. 2 mld zł w najbliższych pięciu latach, ponieważ nie wszystkie bloki będzie opłacało się modernizować. Część zostanie po 2016 r. wyłączona.
Dla mniejszych zakładów, zgodnie z przyjętą przez Parlament Europejski dyrektywą, nowa norma emisji tlenków azotu wyniesie 300 mg na metr sześcienny, dwa razy mniej niż obecnie. – Dostaliśmy okres przejściowy do 2020 r., ale musimy przedstawić plan dostosowania się do nowych regulacji. Pracujemy nad nim – mówi Wojciech Jaworski, szef Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA