fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Panasonic kupuje całość

Rzeczpospolita
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Akcje japońskiego producenta elektroniki zakończyły sesję w Tokio skokiem o 26,3 proc., do 149 jenów, po informacji Panasonica o wykupieniu reszty kapitału.
Panasonic wyda 818,4 mld jenów (9,36 mld dol.) na przejęcie reszty udziałów w Sanyo i w Panasonic Electric Works. W grudniu kupił pakiet kontrolny w mniejszym rywalu, zyskując dostęp do trakcyjnych ekologicznych technologii Sanyo, np. baterii do wielokrotnego ładowania. Panasonic chce zmniejszyć zaangażowanie w elektronikę użytkową, bo w sektorze rośnie konkurencja, a maleją marże, i nastawić się na szybko rosnący i dochodowy biznes związany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy sposobami jej zachowywania.
– Koszt operacji nie będzie mały, ale inwestorom powinna się spodobać, bo Panasonic szybko rozwinie nową działalność – uważa analityk z Okazan Securities Kazumasa Kubota. Wczoraj akcje Panasonica staniały o 7,71 proc., mimo zysku netto 43,7 mld jenów (502 mln dol.) w I kw. po stracie 52,9 mld rok temu. Powód: zamierza wyemitować akcje za 500 mld na ten zakup.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA