fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Teraz zaczną się analizy

Fotorzepa
Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska
[b]Rz: PKO BP bez problemów przeszedł test przygotowany przez unijnych nadzorców. Nie jest to chyba zaskoczeniem?[/b]
Jacek Chwedoruk: Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej.
[b]Czy pozostałe banki z pierwszej dziesiątki podobnie dobrze zdałyby ten test?[/b]
Stress test zakłada wzrost kosztów ryzyka. Można policzyć jak poszczególne banki zniosłyby takie zmiany. Na pewno banki z niską zyskownością mocno by to odczuły.
[b]Z 91 banków europejskich tylko siedem miało złe wyniki testów. Analitycy przed ich opublikowaniem mówili, że jeśli mało banków znajdzie się w tej złej grupie, to znaczy, że kryteria testów nie były odpowiednie. [/b]
Nadzór w każdym kraju przeprowadza takie testy. W tym chodziło o to, żeby ujednolicić kryteria, żeby mieć porównywalne wyniki dla krajów Unii. Europa nie jest homogenicznym rynkiem. Nie patrzyłbym jednak na wyniki tych badań pod kątem czy ktoś zdał ten test, czy nie. Opublikowane rezultaty są podstawą do dyskusji o tym, które banki są dobrze przygotowane do przejścia przez kryzys, a które są bardziej podatne na zawirowania na rynkach finansowych. To jest też materiał dla zarządów banków. Może niektóre z tych instytucji nie powinny dynamicznie zwiększać akcji kredytowej, może powinny odłożyć w czasie swoje decyzje inwestycyjne.
[b]Większość krajowych nadzorów wręcz się chwali, że ich banki są bezpieczne, bo przeszły testy.[/b]
Wyniki takich badań to pewnego rodzaju narzędzie do poprawy wizerunku. Trzeba jasno powiedzieć, że nikt nie ustawi kryteriów tych testów tak, żeby pokazać, że banki nie są stabilne, nie są bezpieczne. Takie testy mają budować zaufanie.
[b]Czy w poniedziałek ceny akcji banków europejskich będą się zmieniać?[/b]
Gdyby inwestorzy znaleźli coś nowego w wynikach, to z pewnością tak, ale nie liczyłbym bardzo na to.
rozmawiała Eliza Więcław
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA