fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Miejsca pracy ciężarnej nie zmienisz bez jej zgody

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Jeśli jest to siedziba firmy, potrzebujesz akceptacji podwładnej spodziewającej się dziecka, aby wpisać do jej angażu nowy adres zakładu
[b]– Pracodawca zmienia siedzibę na oddaloną o ok. godziny jazdy dalej niż obecnie. W dotychczasowych angażach jako miejsce pracy pracowników był wpisany adres poprzedniej siedziby.Jak dokonać zmiany w tym zakresie u pracownicy, która jest w ciąży? Czy może się nie zgodzić na zmianę?[/b] – pyta czytelnik.Co do zasady, stała zmiana każdemu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy, a do takich należy określone w umowie o pracę miejsce pracy, może nastąpić bądź w drodze porozumienia zmieniającego (tj. aneksu do umowy o pracę), bądź przez jednostronną decyzję pracodawcy, czyli wypowiedzenie zmieniające (art. 42 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]).[srodtytul]Wiele sposobów[/srodtytul]Miejsce pracy powinno zostać określone w umowie o pracę. Nie musi to być miejsce znajdujące się pod konkretnym adresem. Wystarczające jest wskazanie miasta, a w pr...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA