fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Nowe regulacje dla białego personelu

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Pielęgniarki i położne mogą zapłacić nawet 10 tys. zł za błędy zawodowe
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia pakiet ustaw regulujących nowe zasady wykonywania zawodu przez 220 tys. pielęgniarek i położnych, a także wprowadzających zmiany w samorządzie tej grupy zawodowej.
Najistotniejsza dotyczy tego, że pielęgniarka lub położna, która popełni błąd w sztuce, będzie mogła zostać ukarana przez sąd pielęgniarski nie tylko upomnieniem, naganą czy ograniczeniem możliwości wykonywania zawodu (np. zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w szpitalach od roku do pięciu lat), ale także karą pieniężną w wysokości od 1 tys. do 10 tys. zł.
– Będziemy się starały, żeby finansowe kary za błędy w sztuce pielęgniarkom i położnym mógł wymierzać wyłącznie sąd powszechny. Jeśli nie uda się nam wywalczyć takich zmian, to będziemy zabiegać o to, by znacząco obniżyć ich wysokość, tak by były proporcjonalne do naszych możliwości finansowych i ryzyka związanego z wykonywaniem tego zawodu – zauważa Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
– Będziemy się starały namówić posłów podczas prac w Sejmie do takich zmian, by przepisy były dla nas sprawiedliwe.
Ponadto w myśl nowej ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych liczbę okręgowych izb (jest ich obecnie 45) oraz obszar ich działania ustali Naczelna Rada tego samorządu zawodowego.
W projekcie dotyczącym uprawnień i zasad wykonywania zawodu zapisano, że każda pielęgniarka i położna, czyli nie tylko zatrudniona na etacie w szpitalu, ale także wykonująca zawód w ramach prywatnej praktyki, będzie traktowana jak funkcjonariusz publiczny. Za ich znieważanie podczas pełnienia obowiązków służbowych i w związku z nim będzie groziła więc kara grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do jednego roku.
Nowa ustawa przewiduje również, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Minister zdrowia określi w rozporządzeniu czynności wykonywane przez nie samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego.
Projekt przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki.
Grupowa praktyka pielęgniarska może być prowadzona w formie spółki cywilnej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Będą one miały także możliwość opieki nad pacjentem w szpitalu na podstawie zlecenia zainteresowanego lub jego rodziny.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/07/22/nowe-regulacje-dla-bialego-personelu/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA