fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Firmy leasingowe oferują pożyczki

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Z tego typu produktów korzystają głównie klienci z branży medycznej i rolniczej
W pierwszym półroczu osiem spółek leasingowych udzieliło pożyczek na ponad 0,5 mld zł. W całej branży kwota ta może być znacznie wyższa. Dopiero od tego roku firmy leasingowe zaczęły rozróżniać w sprawozdaniach pożyczki i leasing. Przedstawiciele branży przyznają, że ten produkt rozwija się dynamicznie i coraz więcej spółek zaczyna go oferować.
— Z takiego finansowania najczęściej korzystają branże medyczna i rolnicza, choć sięgają po nie również firmy budowlane i przemysłowe. Są to zarazem najbardziej aktywne sektory, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych – mówi Wiesława Strzymińska z VB Leasing. Zwykle bowiem pożyczki udzielane są pod dotacje unijne. – W przypadku rolników, choć nie tylko, pożyczka znacznie ułatwia formalności związane z uzyskaniem dotacji unijnych. Sytuacja w tym zakresie się poprawia, ale niestety w wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego leasing nadal jest traktowany w sposób mniej korzystny – mówi Daniel Mrozek z BZ WBK Leasing.
BNP Paribas Lease Group jako jedna z pierwszych firm zaczęła udzielać finansowania branży rolniczej. – Pożyczkobiorcami są przede wszystkim ci, którzy chcą skorzystać z dopłat unijnych, i przedsiębiorcy niebędący płatnikami VAT – mówi Grzegorz Sierański, dyrektor w BNP Paribas Lease Group.
Rata pożyczki jest zwolniona z podatku VAT, a więc obciążenia klienta są dużo niższe. Inaczej jest np. w przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako usługa, a więc do raty klientowi zostaje każdorazowo doliczony podatek. Pożyczki zdarzają się także w sytuacji finansowania nieruchomości w leasingu, np. gdy klient firmy leasingowej chce nią sfinansować podatek VAT od nabytej nieruchomości. Skierowane są też do tych klientów, którym z różnych względów zależy na własności przedmiotu.
Dla spółek leasingowych BZ WBK pożyczki to obecnie jeden z głównych produktów. Stanowią ok. 40 proc. zawieranych umów. Przebojem produktowym jest zwłaszcza pożyczka dla rolników – 90 proc. ogółu produktów sprzedawanych w tej branży. Raiffeisen-Leasing Polska obok pożyczki dla branży rolniczej ma w ofercie także przeznaczoną dla każdego przedsiębiorcy stawiającego na innowacje, bez względu na branżę, w jakiej działa.
Według leasingodawców pożyczki przez nich udzielane mają tę zaletę, że formalności związane z nimi są ograniczone do minimum. Ich zdaniem banki nie są w stanie zapewnić takiej elastyczności, choć teoretycznie konstrukcja pożyczek udzielanych przez firmy leasingowe jest zbliżona do kredytów inwestycyjnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA