fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Warszawa: gdzie i za ile kupisz dom od dewelopera

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Od 680 tys. zł w Wawrze do nawet 2 mln zł w Wilanowie – tyle trzeba mieć na nowy budynek jednorodzinny w Warszawie.
Joanna Tomczyk z redNet Consulting podaje za serwisem Tabelaofert.pl, że w Warszawie deweloperzy oferują 320 domów na 28 osiedlach. Najwięcej jest ich w prawobrzeżnej części miasta, gdzie grunty są tańsze.
[srodtytul]Zamiast apartamentu[/srodtytul]
Spółka Diamentic Estate 30 domów w zabudowie wolno stojącej i bliźniaczej oferuje na osiedlu Saskie Zacisze przy ul. Wał Miedzeszyński w Wawrze. Budynki o powierzchni 189 lub 224 mkw. zaplanowano na 180- i 400-metrowych działkach. Ceny domów w standardzie deweloperskim zaczynają się od 990 tys. zł. W budynkach zamontowano energooszczędne okna, na parterze jest ogrzewanie podłogowe, możliwe jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Piotr Stachulski z Diamentic Estate podkreśla, że projekty domów jednorodzinnych realizowane były nawet w czasie kryzysu na rynku mieszkaniowym. – Możliwości finansowe czy też zdolność kredytowa kupujących domy nie podlegają takim wahaniom, jak tych poszukujących małych czy średnich mieszkań w standardzie popularnym – tłumaczy Stachulski.
Według Moniki Perekitko z MT Development klienci, którzy kilka lat temu kupili mieszkania, teraz – mając lub planując większą rodzinę – decydują się na zakup domu. – Takich osób będzie coraz więcej. Jednak ograniczona dostępność gruntów o uregulowanym stanie prawnym raczej nie pozwoli na wysyp tego typu inwestycji w krótkim czasie – podkreśla Monika Perekitko.
Inwestycję Rybaki V w Wawrze przy ul. Wiślanego Nurtu realizuje spółka z grupy MT Development – Mostostal Technika. Powierzchnie budynków (wraz z garażami) to 152 – 198 mkw., powierzchnie ogrodów: 248 – 570 mkw. Ceny wahają się od 689,9 do 919 tys. zł. Budynki są wyposażone we wszystkie instalacje.
Piotr Stachulski zauważa, że domy poza miastem nie zawsze są tańsze niż mieszkania w centrum, bo często są posadowione na dużych działkach. – Tymczasem w Warszawie jest kilka osiedli, w których jednorodzinny budynek można kupić w cenie apartamentu – podkreśla Stachulski.
Mariusz Bany ze spółki MM Budownictwo przyznaje, że choć ceny domów w Warszawie są z reguły wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent od podobnych ofert poza miastem, to można znaleźć nieruchomości w porównywalnych cenach.
[srodtytul]Sprawdź standard[/srodtytul]
Mariusz Bany radzi, by przy analizie ofert sprawdzić, jaki standard przewiduje inwestor. – Czy proponowane rozwiązania będą nam odpowiadać? Czy konieczne będzie doinwestowanie lub wręcz wymiana części rozwiązań, co znacznie zmieni cenę nieruchomości?
Ważne, by domy miały tak przygotowane instalacje, by nie było konieczności istotnych przeróbek, a doposażenie np. w energooszczędne rozwiązania było możliwe bez wielkich inwestycji – podkreśla dyrektor z MM Budownictwo. I dodaje, że decydujący się na zakup domu w obrębie miasta muszą brać pod uwagę, że działka nie będzie tak duża, jak by chcieli.
– Budując w mieście, deweloper na danym terenie musi postawić więcej domów, niż mógłby to uczynić, gdyby planował inwestycję w miejscu, gdzie jeszcze rok lub dwa lata temu dookoła były pola uprawne – tłumaczy Mariusz Bany.
Spółka MM Budownictwo oferuje 233,8- i 276-metrowe domy na Bielanach przy ul. Wólczyńskiej. Cena: od 1,4 do 1,8 mln zł. Istnieje możliwość montażu kolektorów słonecznych.
[srodtytul]Wolne tereny[/srodtytul]
Domy ma w ofercie także spółka Dolcan. Osiedle Zacisze z 22 segmentami od 218 do 332 mkw. na działkach od 230 do 600 mkw. powstaje przy ul. Codziennej na Targówku. Ceny wahają się od 1,3 do 2,2 mln zł.
Deweloper proponuje systemy rekuperacji czy centralnego odkurzania.
Osiedle Magenta I Dolcan buduje przy ul. Pilarzy w Rembertowie. Tu w ofercie są 24 segmenty o powierzchni 169 mkw. na działkach od 190 do 311 mkw. Cena: ok. 761 tys. zł.
Według Rafała Stawskiego ze spółki Dolcan osiedla w Warszawie mają przewagę nad tymi pod miastem, bo łatwiej z nich dojechać do centrum całej aglomeracji.
– W stolicy jest jeszcze dużo wolnych terenów, na których sprawdziłaby się taka zabudowa – ocenia Stawski. – Jednak ze względu na odczuwalne następstwa kryzysu i fakt, że domy sprzedają się gorzej niż przed załamaniem rynku, prognozujemy tymczasowe odejście od tego typu inwestycji. Większość deweloperów skupi się raczej na sprzedaży obecnych projektów oraz inwestowaniu w mieszkania dla szerszego grona odbiorców. Mają one dużo większą szansę zbytu niż domy oraz segmenty jednorodzinne – dodaje. Dlatego deweloperzy nie będą w najbliższym czasie kupować działek pod takie inwestycje.
Domy w Osadzie Brzeziny przy ul. Ostródzkiej na Białołęce sprzedaje z kolei Unidevelopment. Z 28 budynków w sprzedaży są te o powierzchni od 198 do 204 mkw. stojące na 309- i 501-metrowych działkach. Część nieruchomości deweloper oferuje w letniej promocji w cenie od 675 tys. zł. Ceny katalogowe rozpoczynają się od 750 tys. zł.
Ewa Przeździecka z Unidevelopment podkreśla, że klienci wybierając domy w Warszawie kierują się m.in. bliskością miejsca pracy. – Ale żaden atut nie jest jednakowo postrzegany przez wszystkich. Dla jednych zaletą będzie cisza i spokój miejscowości podwarszawskich, dla innych – dostęp do rozrywek, jakie oferuje centrum – tłumaczy Ewa Przeździecka. Według niej poprawa infrastruktury drogowej za dwa – trzy lata sprawi, że znacząco wzrośnie zainteresowanie terenami inwestycyjnymi pod miastem, w tym także pod zabudowę jednorodzinną.
[ramka][b]ZA ILE DOM W WARSZAWIE[/b]
- [b]Ogrody Jeziorowa II[/b], ul. Jeziorowa w Wawrze, Terra Development, domy o pow. 143 – 154 mkw., cena: 749 – 935 tys. zł
- [b]Saskie Zacisze[/b], ul. Wał Miedzeszyński w Wawrze, Diamentic Estate, 189 i 224 mkw., od 990 tys. zł
- [b]Rybaki V[/b], ul. Wiślanego Nurtu w Wawrze, Mostostal Technika, 152 – 198 mkw., 689,9 – 919 tys. zł
- [b]Osada Brzeziny[/b], ul. Ostródzka na Białołęce, Unidevelopment, 198 – 204 mkw., od 675 tys. zł
- [b]Osiedle Kordiana[/b], ul. Kordiana/Strażacka w Rembertowie, HM Inwest, 186 – 187 mkw., 699 – 719 tys. zł
- [b]Magenta[/b], ul. Pilarzy w Rembertowie, Dolcan, 169 mkw., 761 tys. zł
- [b]Lawendowe Ogrody[/b], ul. Bruzdowa w Wilanowie, AMB Group, 344 mkw., 2 – 2,2 mln zł
- [b]Ogród Bielany[/b], ul. Wólczyńska na Bielanach, MM Budownictwo, 233,8 – 276 mkw., 1,4 – 1,8 mln zł
- [b]Osiedle Konewki[/b], ul. Konewki we Włochach, Konsorcjum Budowlano-Deweloperskie, 125 mkw., 799 – 849 tys. zł
- [b]Osiedle Łamana II[/b], ul. Łamana we Włochach, Arche, 141 mkw., 765 – 999 tys. zł
[i] źródło: deweloperzy, Tabelaofert.pl[/i] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA