fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ostrożnie z nowymi szkoleniami

www.sxc.hu
Lepiej podpisać porozumienie ze studiującym pracownikiem, by uniknąć udzielania mu płatnego wolnego
Dziś wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu pracy (nowela z 20 maja 2010 r., [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357309]DzU nr 105, poz. 655[/link]) określające zmienione uprawnienia i obowiązki firm, których pracownicy uczestniczą w szkoleniach.Podstawowa reguła nie uległa zmianie. Firma, która opłaci pracownikowi szkolenie, może go zatrzymać u siebie maksymalnie przez trzy lata. W zamian za to zatrudniony będzie mógł domagać się zwolnienia z części lub całości dnia pracy, nie tylko po to, by wziąć udział w zajęciach, ale także punktualnie na nie dojechać. Pracodawcy zyskali natomiast na skróceniu i ograniczeniu liczby urlopów przysługujących szkolącym się przed egzaminem końcowym.[srodtytul]Umowa czy porozumienie[/srodtytul][b]Od 16 lipca 2010 r. pracodawca będzie mógł żądać od pracownika zwrotu dodatkowych kosztów szkolenia (art. 103[sup]5[/sup] k.p.) tylko, jeśli podpisze z nim umowę szkoleniową.[/b] Wtedy pracownik, który prze...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA