fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emeryci opuszczą OFE

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W przyszłym tygodniu pod obrady rządu trafi projekt, który umożliwi wyjście z OFE i powrót emeryta do ZUS
Takie zapewnienie złożyła wczoraj minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, zdradzając najbliższe plany podległego jej resortu.
To by oznaczało, że osoby urodzone po 1948 r., które dobrowolnie zdecydowały się na przystąpienie do OFE, a także osoby, które należą do takich funduszy obowiązkowo, czyli urodzeni po 1968 r., mogliby przenieść swoje składki z OFE z powrotem na konto emerytalne w ZUS.
[b]W myśl tego projektu fundusze emerytalne będą mogły w większym stopniu inwestować składki emerytalne w akcje, tak by w okresach gospodarczej hossy środki na przyszłe emerytury rosły szybciej.[/b]
– Chcemy, aby opracowane przez resort pracy zmiany w systemie emerytalnym weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. Oznacza to, że Sejm musi nad nimi pracować jesienią i uchwalić je przed końcem tego roku – powiedziała Fedak.
Minister pracy zapowiedziała także wysoką pomoc z Funduszu Pracy na zmniejszenie bezrobocia na wsi. Chodzi o przesłaną w ostatnich dniach do Sejmu nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje ona zupełną nowość. Producenci rolni będą mogli starać się o dofinansowania na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy dla bezrobotnych skierowanych przez publiczne służby zatrudnienia. Dotychczas z tych subwencji mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy działający poza rolnictwem. Tylko w tym roku rząd wydał z Funduszu Pracy na takie dofinansowania 500 milionów złotych, co pozwoliło na utworzenie wielu tysięcy miejsc pracy.
– Planujemy, że jeszcze przed końcem tego roku wydamy na subsydia dla producentów rolnych 20 milionów złotych. Jednak jeśli potrzeby rolników będą większe, przesuniemy na ten cel dodatkowe środki – obiecała minister pracy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA