Jak zaksięgować dostawę późniejszą niż faktura

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
[b]W jakiej dacie należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup towarów handlowych, gdy towar dostarczono wraz z fakturą, np. dzisiaj, a data wystawienia faktury jest wcześniejsza? Do tej pory księgowałam zawsze w dacie otrzymania towaru, czy takie rozwiązanie jest poprawne?[/b]Choć pytanie wydaje się proste, kwestia ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu towarów budzi pewne wątpliwości. Wynika to z tego, że zgodnie z art. 22 ust. 6b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.Jednak § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówi, że zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych musi być wpisany do księgi, co do zasady, niezwłocznie ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL