fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Warszawa: rynek biurowy w II kwartale

www.sxc.hu
W Warszawie jest już ponad 3 mln 382 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej. Wysoka podaż oraz niższy niż w I kwartale popyt spowodowały, że współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymał się na poziomie ok. 8%
Takie dane o stołecznym rynku biurowym w II kwartale br. opublikowało Warsaw Research Forum, czyli sześć firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle i King Sturge. Ich przedstawiciele dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników poprzez zbieranie i porównywanie kwartalnych danych. Dane dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
W II kwartale 2010 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie powiększyły się o 72 300 mkw. Największym oddanym do użytku obiektem była pierwsza faza kompleksu Poleczki Business Park (budynki A1 i A2, 45 000 mkw.).
Nie spada wskaźnik pustostanów. Najniższy odnotowany został w strefach Północnej i Południowej Zachodniej (około 5%), a najwyższy – w strefie Południowej Dolnej (17%), co spowodowane było oddaniem do użytku dużego obiektu biurowego (Poleczki BP).
Łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 101 100 mkw., co stanowi 17% spadek w stosunku do I kw. bieżącego roku, i oznacza stabilizację popytu na poziomie powyżej 100 000 mkw. Analitycy WRF zwracają jednak uwagę, że w porównaniu do II kw. 2009 popyt na powierzchnie biurowe wzrósł w minionym kwartale o ponad 40%.
Największym zainteresowaniem najemców cieszy się niezmiennie Strefa Południowa Górna (Mokotów). Wynajęli oni tam 26 200 mkw. Istotny wzrost aktywności najemców jest także obserwowany w obu strefach centralnych.
W II kw. 2010 przeważały niewielkie transakcje najmu – wielkość przeciętnej umowy wynosiła ok. 800 mkw. Zwraca uwagę wciąż wysoki, prawie 40% udział renegocjacji umów najmu w całkowitym wolumenie popytu. Zaledwie 2% całkowitego popytu stanowią z kolei transakcje typu „pre-let”.
Największe transakcje podpisane zostały w strefach Centrum i Południowej Zachodniej. W obu przypadkach były to renegocjacje umów najmu: Deutsche Bank w budynku Focus (10 000 mkw.) oraz G-Tech w Bramie Zachodniej (4 700 mkw.).
Źródło: Warsaw Reseach Forum
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA